Odkrycia 2014, czyli 13 miejsc, które mnie oczarowały.

Gdzieś na trasie rowerowej pomiędzy Dürnstein a Tulln, pośrodku pola roześmianych, wpatrzonych w słońce słoneczników, narodził się pomysł na ten wpis. Chciałam w nim pokazać zdjęcia 10 najpiękniejszych miejsc, które odwiedziłam w ciągu roku. Nie sądziłam jednak, że będzie to tak trudne zadanie.

To nie takie proste spośród kilku tysięcy zdjęć wybrać obrazy 10 najładniejszych miejsc. Bo w każdym miejscu, w którym byłam, potrafiłabym znaleźć coś pięknego.
Jeszcze trudniej wybrać 10 najlepszych zdjęć. Bo niby według jakich kryteriów?
Ostatecznie wybrałam zdjęcia 13 miejsc, które najbardziej mnie oczarowały, w których zostawiłam kawałek serca. Dlaczego 13? Bo to szczęśliwa liczba:-)

charakterystyczne drewniane domy w Lanckoronie

Miejsce 13. – Lanckorona, Małopolska. Mała, senna miejscowość na południe od Krakowa. Spokojna, malownicza i niezwykle klimatyczna. Lanckorona to dla mnie wspaniałe miejsce na krótką ucieczkę od codziennego zabiegania. Nie tylko ja mam wrażenie, że tam czas płynie zupełnie inaczej. Nic dziwnego, że spotykają się tam nawet anioły… Nie wierzysz? Zobacz.

Miejsce 12. - jarmarki adwentowe w Wiedniu. Lubię atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie - przystrojone świątecznie ulice, jarmarki bożonarodzeniowe, unoszący się nad nimi zapach piernika i grzanego wina, ludzi uśmiechających się do siebie częściej niż zwykle. Wyjazd do Wiednia w okresie, gdy odbywają się tam jarmarki bożonarodzeniowe, to jedno z moich spełnionych marzeń.

Miejsce 12. – jarmarki adwentowe w Wiedniu. Lubię atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie – przystrojone świątecznie ulice, bożonarodzeniowe jarmarki, unoszący się nad nimi zapach pierników i grzanego wina, ludzi uśmiechających się do siebie częściej niż zwykle. Wyjazd do Wiednia w okresie, gdy odbywają się tam jarmarki bożonarodzeniowe to jedno z moich spełnionych w 2014 r. marzeń.

Passau, miasto położone nad trzema rzekami

Miejsce 11. – Passau, Niemcy. Położone nad trzema rzekami miasto nazywane jest bawarską Wenecją. Piękne stare miasto położone jest na wąskim cyplu, przy którym spotykają się trzy rzeki: Dunaj, Inn i Ilz. Woda każdej rzeki ma inny kolor, dlatego płynący dalej Dunaj ma na pewnym odcinku trzy kolory. Do Passau mam szczególny sentyment, bo to właśnie tam zaczęła się moja podróż rowerem wzdłuż Dunaju :-)

Ogród Botaniczny w Krakowie

Miejsce 10. – Ogród Botaniczny w Krakowie. Piękna, zielona oaza w sercu miasta.

Miejsce 9. - Stift Melk, Austria. Opactwo Benedyktynów w Melku to jeden z największych i najpiękniejszych barokowych zespołów sakralnych w Europie. Od dawna znajdowało się na mojej liście "chcę zobaczyć".

Miejsce 9. – Stift Melk, Austria. Opactwo Benedyktynów w Melku to jeden z największych i najpiękniejszych barokowych zespołów sakralnych w Europie. Od dawna znajdowało się na mojej liście „chcę zobaczyć”. W końcu się udało!

Skansen w Sanoku

Miejsce 8. – Skansen i Miasteczko Galicyjskie w Sanoku. Miejsce absolutnie wyjątkowe i zachwycające! To największy pod względem liczby obiektów skansen w Polsce i jedno z najpiękniejszych tego typu muzeów w Europie. Na terenie sanockiego skansenu znajduje się również Miasteczko Galicyjskie.

słynna pętla Dunaju w Schlögen, gdzie Dunaj zmienia kierunek o 180 stopni

Miejsce 7. – Schlögener Schlinge, Austria. Słynna pętla Dunaju Schlögener Schlinge to miejsce, w którym Dunaj zmienia kierunek o 180 stopni. Zadziwiające. Więcej o pętli Dunaju w Schlögen pisałam w relacji z drugiego dnia podróży rowerem wzdłuż Dunaju.

Pomnik Nibelungów w Tulln

Miejsce 6. – Tulln, Austria. Tulln to bardzo sympatyczne, ładne miasteczko nad Dunajem. Było naszym ostatnim przystankiem na trasie Passau-Wiedeń. Żałuję, że zabrakło nam czasu na zobaczenie słynnych Ogrodów Tulln.
Na zdjęciu Pomnik Nibelungów – przedstawia on scenę spotkania Kriemhildy z królem Hunów Etzelem. W germańskiej „Pieśni o Nibelungach” spotkanie to miało miejsce właśnie w Tulln.

Stare Miasto we Wrocławiu

Miejsce 5. – Stare Miasto we Wrocławiu. Od lat jestem zakochana we Wrocławiu i chętnie tam wracam.

platforma widokowa Top of Tyrol na lodowcu Stubai w Tyrolu

Miejsce 4. – platforma widokowa TOP OF TYROL, lodowiec Stubaier, Austria. Widok, który roztacza się z tej wzniesionej na wysokości 3210 m n.p.m. platformy widokowej jest … nie do opisania. To po prostu trzeba zobaczyć:-) Mocne wrażenia gwarantowane!

Ogród Japoński we Wrocławiu

Miejsce 3. – Ogród Japoński we Wrocławiu. Kocham ogrody. Myślę, że w poprzednim wcieleniu byłam ogrodnikiem. Tutaj można znaleźć moje zachwyty Ogrodem Japońskim we Wrocławiu.

Miejsce 2. - winnice w Wachau.  Dolina Wachau, rozciągająca się pomiędzy miastami Melk i Krems an der Donau, to jeden z najpiękniejszych zakątków Austrii. Podróż rowerem przez malownicze, otoczone winnicami miasteczka była niesamowitą przyjemnoś

Miejsce 2. – winnice w Wachau. Dolina Wachau, rozciągająca się pomiędzy miastami Melk i Krems an der Donau, to jeden z najpiękniejszych zakątków Austrii. Podróż rowerem przez malownicze, otoczone winnicami miasteczka była wielką przyjemnością.

Dürnstein - winiarskie miasteczko w Wachau

Miejsce 1. – perła Wachau, winiarskie miasteczko Dürnstein, Austria. Zauroczyło mnie swoim klimatem, położeniem, wąskimi uliczkami, tętniącymi życiem winiarniami i knajpkami. Mogłabym tam zamieszkać.

Które z tych miejsc podoba się Wam najbardziej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *