7 miejsc, które warto zobaczyć na Lanzarote.

Kiedyś myślałam, że Wyspy Kanaryjskie oferują przede wszystkim piękne plaże i świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Przyznaję: myliłam się. I to bardzo. Podróż po Lanzarote całkowicie zmieniła moje wyobrażenie o wyspach wiecznej wiosny.

7 miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu na Lanzarote:

1. Jardín de Cactus (ogród kaktusowy)

Piękny ogród kaktusowy na Lanzarote, zaprojektowany przez hiszpańskiego artystę Césara Manrique, znajduje się we wschodniej części wyspy, u stóp młyna w Guatiza. W ogrodzie rośnie ponad 7200 roślin pochodzących m.in. z Peru, Meksyku, Chile, USA, Madagaskaru i Wysp Kanaryjskich. Nie potrafiłam oderwać wzroku od 25 metrowych kolczastych olbrzymów. Obowiązkowy punkt programu dla wszystkich miłośników kaktusów :-)

2. Punkt widokowy Mirador del Río

Punkt widokowy Mirador del Río usytuowany jest na najbardziej wysuniętej na północ części wyspy. Z tarasu widokowego roztacza się fantastyczny widok na leżącą nieopodal wysepkę La Graciosa, która oddzielona jest od Lanzarote jedynie wąskim przesmykiem morza. Równie piękny widok na La Graciosa i szmaragdowe wody Atlantyku podziwiać można ze zbudowanej we wnętrzu skały kawiarni. Mirador del Río to dla mnie najciekawsze dzieło Césara Manrique.

Lanzarote: Ogród Kaktusowy i Mirador del Rio

Lanzarote: Ogród Kaktusowy i Mirador del Rio

3. Parque Nacional de Timanfaya (Park Narodowy Timanfaya)

Park Narodowy Timanfaya znajduje się w południowo-zachodniej części Lanzarote. Obejmuje obszar, na którym w latach 1730-1736 miały miejsce olbrzymie erupcje wulkanów. Jeszcze dzisiaj w niektórych miejscach parku temperatura kilka cm pod powierzchnią ziemi przekracza 100 stopni Celsjusza (!). Znajdująca się na terenie parku restauracja „El Diablo” serwuje dania przygotowywane na wulkanicznym grillu. Na miejscu organizowane są wycieczki „Trasą Wulkanów”, podczas których można obejrzeć najciekawsze zakątki Timanfaya i podziwiać nieziemski krajobraz tego miejsca.

Wulkaniczny krajobraz w Parku Narodowym Timanfaya na Lanzarote

„Diabelski” krajobraz w Parku Timanfaya na Lanzarote

4.  Cueva de los Verdes

Jaskinia Cueva de los Verdes znajduje się na północy Lanzarote. Jest to udostępniona do zwiedzania część lawowego tunelu, który powstał w wyniku wybuchu wulkanu de la Corona i zaliczany jest dzisiaj do najdłuższych i najciekawszych na świecie.
Cueva de los Verdes składa się z dwóch galerii znajdujących się jedna nad drugą i połączonych w kilku miejscach ze sobą. Zwiedzając jaskinię przemierzamy kręte korytarze, podziwiamy podziemne jeziora i niezwykłe formacje skalne. Wrażenia potęguje odpowiednio dobrane oświetlenie i tajemnicza muzyka. Podążając za nią docieramy do serca jaskini, w którym znajduje się sala koncertowa na kilkaset osób. Cueva de los Verdes to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również artystyczne i kulturalne centrum wyspy.

5. Jameos del Agua

Jameos del Agua to drugie obok Cueva de los Verdes centrum kulturalne i turystyczne znajdujące się we wnętrzu tunelu lawowego powstałego wskutek erupcji wulkanu de la Corona. Za pomocą światła, muzyki, wody i roślin César Manrique wyczarował tu świat jak z bajki. Znajduje się tu wyglądające jak laguna jezioro i egzotyczny ogród, z którego kamienne schody prowadzą na tarasy widokowe. W wulkanicznej grocie ukryte jest kolejne jezioro, w którym żyje rzadki gatunek krabów albinosów. Mnie zachwyciło „Auditorio de los Jameos” – sala koncertowa ze wspaniałą akustyką i miejscem dla 600 osób.

Lanzarote: Jameos del Agua

Lanzarote: Jameos del Agua

6. La Gería

La Gería to najsłynniejszy region winiarski na Wyspach Kanaryjskich. Położony na skraju wulkanicznego Parku Timanfaya wyróżnia się niezwykłym krajobrazem i oryginalną metodą uprawy winorośli, które sadzone są w wulkanicznym pyle. Zieleń winorośli pięknie kontrastuje z otaczającymi je białymi murkami i czarnym wulkanicznym pyłem. Przy drodze prowadzącej przez La Geríę znajdują się liczne bodegi (winiarnie), warto wstąpić do którejś z nich i kupić lokalne wino.

7. Los Hervideros

„Hervidero” to po hiszpańsku wrzenie, kotłowanie się. A Los Hervideros to fragment bardzo stromego wybrzeża w pobliżu miejscowości El Golfo, gdzie obejrzeć można fantastyczny spektakl wyreżyserowany przez naturę. Stygnąca lawa utworzyła tu labirynt podziemnych korytarzy i szczelin. Powstające na powierzchni oceanu fale wpadają do nich z dużą siłą, a następnie z hukiem wytryskują na powierzchnię tworząc przy tym kłębowiska białej piany.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *