Berlin. Spacerem po Ogrodach Świata.

Odkąd przeczytałam gdzieś o Ogrodach Świata w Berlinie, wiedziałam, że prędzej czy później tam trafię. Dla kogoś tak zbzikowanego na punkcie ładnych parków i ogrodów jak ja to po prostu MUST SEE. Śniłam o tym miejscu, wyobrażałam sobie, jakie musi być piękne. Okazało się, że rzeczywistość jest o wiele wspanialsza od obrazów, które podsuwała mi moja wyobraźnia. Zapraszam na spacer.

Był piękny sierpniowy poranek – mimo wczesnej pory słupek rtęci sięgał już 30 stopni, ukrop lał się z błękitnego nieba, a prognozy nie dawały nadziei na choćby kroplę deszczu. Nie najlepszy dzień na zwiedzanie miasta, to fakt. Ale za to idealny na piknik w parku i kojący spacer wśród zieleni. Kilka minut przed 10 przekroczyliśmy bramę Ogrodów Świata.

Berlin - fontanna w Ogrodach Świata

I wtedy przepadłam.

zdobione mozaikami kolumny na dziedzińcu ogrodu orientalnego w berlińskich Ogrodach Świata

Ogrody Świata w Berlinie – piękny dziedziniec Ogrodu Orientalnego

Stałam w niemym zachwycie pośrodku Ogrodu Orientalnego, a moje serce szalało z radości, że wreszcie tam jestem. Cóż to były za emocje! Cieszyłam się bardziej niż dziecko, które znajduje pod choinką upragnioną zabawkę.

Ogród Orientalny w Ogrodach Świata w Berlinie

Gdy ocknęłam się z osłupienia, zaczęłam biegać z aparatem jak szalona, starając się utrwalić na zdjęciach piękno chwili, nastrój miejsca, orientalne ornamenty, kolorowe mozaiki, rzędy smukłych kolumn i rośliny, jakich nigdy wcześniej nie widziałam.

Ogród Orientalny w Ogrodach Świata w Berlinie

Berlin - fontanna na dziedzińcu Ogrodu Orientalnego w parku Marzahn

Ogród Orientalny w Berlinie

Orientalny Ogród, zwany również Ogrodem Czterech Rzek, ma symbolizować rajski ogród z Koranu. To przepiękny ogrodowy dziedziniec (Riyâd), podzielony na 4 części przez szemrzące cichutko fontanny, pełen wspaniałych, egzotycznych roślin. Nie znam arabskiego, ale znalazłam gdzieś informację, że słowo „al rijad” w języku arabskim oznacza dosłownie ogrody, a w przenośni raj. :-)

fontanna na dziedzińcu Ogrodu Orientalnego w Gaerten der Welt w Berlinie

Zauważyliście w jak wielu kulturach ogród jest symbolem szczęścia, spokoju, dobrobytu, harmonii, piękna i raju? Myślę, że ogrody mają w sobie coś niezwykłego. Coś, co przyciąga do nich człowieka i budzi w nim pozytywne emocje. Coś, co z jednej strony daje ukojenie i skłania do refleksji, z drugiej zaś pobudza kreatywność, sprzyja snuciu marzeń i planów, napełnia energią do działania.

Ogrody świata w Berlinie

Ogrody Świata (Gärten der Welt) znajdują się na terenie dużego Parku Wypoczynkowego Marzahn (Erholungspark Marzahn) we wschodniej części Berlina, mniej więcej 15 km od centrum miasta.

Berlin - Gärten der Welt

Obecnie w Parku Marzahn znajduje się 8 ogrodów: orientalny, chiński, japoński, balijski, koreański, włoski, chrześcijański oraz Karla Foerstera.

brama wejściowa do ogrodu kreolskiego w Ogrodach Świata w Berlinie

Jest tam również labirynt z żywopłotu, plac zabaw dla dzieci oraz wiele zielonych łączek idealnych do leniuchowania, piknikowania i słodkiego nic-nie-robienia. Ustawione pod drzewami krzesła i leżaki mają magiczną moc przyciągania, zwłaszcza w upalne, letnie dni.

miejsce do relaksu w Parku Marzahn w Berlinie

Berlin - Dom Herbaty w Ogrodzie Chińskim

Berlin, Ogrody Świata. Dom Herbaty w Ogrodzie Chińskim.

Ogrody świata w Parku Marzahn w Berlinie

Sama uległam tej pokusie:-) Spędziłam w Parku Marzahn prawie 4 godziny. Poza zachwycaniem się kolejnymi ogrodami, uwiecznianiem tych wszystkich pięknych zakątków na zdjęciach, wznoszeniem okrzyków „och” i „ach” nie odmówiłam sobie również chwili relaksu na leżaczku pod rozłożystym drzewem. Gdy z nieba lał się żar, leżakowanie w otoczeniu kwitów i zieleni było wielką przyjemnością. Oczywiście zgubiłam się też w zielonym labiryncie:-)

To, co bardzo podobało mi się w Ogrodach Świata to właśnie fakt, że nie ma tam drażniących mnie tabliczek „nie deptać trawników”, że pod drzewami stoją krzesła i leżaki, że można przyjść do parku z kocem i koszem pełnym smakołyków i urządzić sobie piknik. Tak właśnie powinny wyglądać parki i ogrody  -powinny być przyjazne dla ludzi, a nie wyglądać jak muzea, w których niczego nie można dotknąć.

Ogrody Świata w Berlinie

Park czynny jest codziennie od godziny 9. Całodniowy bilet wstępu kosztuje 5 EUR (dzieci < 6 lat wchodzą za darmo, w wieku 6-14 lat płacą 1,5 EUR), co biorąc pod uwagę wielkość parku i te wszystkie piękne ogrody, które można zobaczyć, nie jest wygórowaną ceną.
W cenie biletu otrzymujemy taką dawkę estetycznych wrażeń, jakiej nie zapewni nam żaden film.

Dojazd dobrze zorganizowaną komunikacją miejską z centrum Berlina do Gärten der Welt zajmuje ok. 50 minut. Najlepiej jechać kolejką S7 i na stacji Marzahn przesiąść się do autobusu nr 195, który zatrzymuje się niemal przed wejściem do Ogrodów Świata.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *