Czy masz czas na śniadanie? Grzanki z pomidorami, mozzarellą i świeżą bazylią.

Czy macie rano czas na przygotowanie dla siebie smacznego śniadania? Potraficie znaleźć czas na swój mały poranny rytuał, który was pozytywnie nastroi na cały dzień i da wam to fantastyczne uczucie, że oto już o poranku zrobiliście dla siebie coś dobrego?

Jestem głęboko przekonana o tym, że to, jak wygląda nasz poranek ma bardzo duży wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz cały dzień. Jeżeli zaspaliśmy to zrywamy się nagle z łóżka, ubieramy się w pośpiechu w to, co nam wpadnie w rękę i pędzimy zdenerwowani do pracy. (Niektórzy w tym porannym szale pomijają nawet wizytę w łazience i doprowadzenie się do porządku, bo na to „też nie mają czasu”, ale tego nawet już nie komentuję…). Wpadamy poirytowani do pracy, jesteśmy głodni i źli na cały świat. W pracy ratujemy się kawą i batonikami…

A gdyby tak nasze poranki wyglądały inaczej? Dzwoni budzik, wstajemy spokojnie z łóżka, włączamy ulubioną muzykę i idziemy do łazienki. Pod prysznicem orzeźwiający zapach żelu do mycia pobudza nasze ciało i zmysły, „dobudzamy się”. Spokojnie się ubieramy, a w naszej głowie pojawia się przyjemna myśl „co by tu sobie pysznego zrobić na śniadanie? Na co mam dzisiaj ochotę?”.

Grzanki z pomidorami, mozzarellą i bazylią

Grzanki z pomidorami, mozzarellą i bazylią

Idziemy do kuchni, zaparzamy dobrą, aromatyczną kawę i przygotowujemy sobie śniadanie, które zjadamy z przyjemnością i bez pośpiechu. A potem spokojnie, z uśmiechem na twarzy, wychodzimy do pracy. Jesteśmy gotowi sprostać wyzwaniom, które przyniesie dzień…
Prawda, że tak byłoby przyjemniej? Więc co stoi na przeszkodzie, aby tak zaczynać dzień?

Bardzo się staram, aby moje poranki właśnie tak wyglądały. I z reguły mi się to udaje:-)
Tak, przyznaję – jestem wielką wielbicielką śniadań i spokojnych, pogodnych poranków. Nawet wtedy, gdy wyjeżdżam gdzieś wcześnie rano, nie wychodzę z domu bez śniadania. Zawsze staram się znaleźć na nie czas. Po prostu wstaję chwilę wcześniej. Nie znoszę jeść „w biegu’, spieszyć się od samego rana, denerwować się, że gdzieś nie zdążę.

Po co samemu stwarzać od rana nerwową atmosferę? Czy nie lepiej dobrze i spokojnie zacząć dzień? Jeżeli sam nie zadbasz o siebie, nikt inny tego za Ciebie nie zrobi.
Znajdując rano chwilę czasu tylko dla siebie, przygotowując sobie śniadanie, nawet najprostsze, czuję, że dobrze, mądrze i pogodnie zaczynam dzień, że już o poranku zrobiłam dla siebie coś dobrego. I to jest fantastyczne uczucie!

„bo ja rano nie mam czasu na śniadanie” albo „jestem od rana tak zajęty, że nie mam czasu myśleć o śniadaniu” – to jedne z najdziwniejszych i najmniej mądrych wymówek, jakie zdarza mi się słyszeć. Przygotowanie śniadania trwa tylko kilka minut – przecież to może być prosty koktajl owocowy, jogurt z owocami czy muesli. Nie masz czasu rano? To zacznij wstawać chwilę wcześniej lub przynajmniej wtedy, gdy zadzwoni budzik (a nie po kolejnej „5-minutowej” drzemce). Jesteś od rana tak bardzo zajęty, że nie masz czasu na rzeczy, które są ważne dla Twojego zdrowia i samopoczucia? To wcale nie znaczy, że jesteś tak bardzo zapracowany (czytaj: robisz oszałamiającą karierę) tylko po prostu jesteś źle zorganizowany. Tyle.

Zgodnie z ogólnie „obowiązującymi” standardami ja dzisiaj rano też „nie miałam czasu” na śniadanie, bo czekał mnie ogrom pracy i każda minuta była cenna. Ale mimo to udałam się do kuchni, gdzie włączyłam piekarnik, pokroiłam pomidora i mozzarellę na plastry, włożyłam grzanki do piekarnika, a potem zrobiłam sobie pyszną kawę. Wystarczył mi kwadrans, żeby zrobić rano coś dobrego dla siebie, a potem z uśmiechem przystąpić do pracy.

Grzanki z pomidorami, mozzarellą i bazylią

Grzanki z pomidorami, mozzarellą i bazylią

Grzanki z pomidorami, mozzarellą i świeżą bazylią.

Proste, smaczne i szybkie do przygotowania. W sam raz dla zapracowanych.

3 kromki chleba (wolę chleb na zakwasie zamiast tostowego, grzanki są smaczniejsze)
1 pomidor
kilka plastrów mozzarelli
kilka listków świeżej bazylii

Nastaw piekarnik na 160 stopni C.
Pomidor i mozzarellę pokrój w plastry, ułóż na kromkach pieczywa. Wstaw do nagrzanego piekarnika na kilka minut, aby mozzarella delikatnie się rozpuściła. W tym czasie przygotuj sobie dobrą kawę, herbatę lub sok (zależnie od upodobań). Wyjmij grzanki z piekarnika, posyp listkami świeżej bazylii.

Gotowe. Smacznego:-)

Grzanki z pomidorami, mozzarellą i bazylią

Grzanki z pomidorami, mozzarellą i bazylią

Celebruj poranek! Ciesz się tak dobrze rozpoczętym dniem :-)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *