Dzień w mieście aniołów

Dawno temu, gdy byłam małą dziewczynką, bardzo chciałam zobaczyć Anioła. Dorośli – jak łatwo się domyślić – mówili „to niemożliwe”. Ale jak to?? Skoro anioł opiekuje się mną każdego dnia, skoro przeprowadza dzieci przez dziurawe kładki, to przecież musi być gdzieś w pobliżu, prawda? To niemożliwe i już. Gdy byłam małą dziewczynką, wierzyłam dorosłym. Dlatego, mimo iż nie do końca mnie przekonali, dałam sobie spokój z aniołem.

Nie tak dawno temu, gdy byłam już dużą dziewczynką, usłyszałam, że raz w roku można zobaczyć anioły. Ha, czyli jednak miałam rację, to możliwe! Odtąd nie wierzę dorosłym, którzy mówią, że czegoś nie da się zrobić. Im zawsze wydaje się, że wszystko wiedzą najlepiej. I mają rację. Im się tylko wydaje.

lanckorońskie anioły

Po Wiedniu przyszedł czas na miasto aniołów.
Jest sobota, środek Adwentu.  Od świąt dzieli nas już tylko półtora tygodnia. Krakowskie galerie handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie: ludzie biegają po sklepach w gorączkowym poszukiwaniu nieprzemyślanych prezentów i z długą listą świątecznych zakupów w ręce.
Chcę uciec od tego przedświątecznego szału. Jadę do Lanckorony – właśnie przyleciały tam anioły.

Lanckorona, festiwal "Anioł w Miasteczku"

po lanckorońskim rynku spacerują anioły…

anioł z Lanckorony

anioł w Lanckoronie

Anioły w Lanckoronie

Raz w roku do sennej, nastrojowej Lanckorony przybywają anioły. Spacerują po wąskich uliczkach, uśmiechają się do ludzi, rozmawiają z miejscowymi artystami, przesiadują w kawiarniach.

Lanckorona, festiwal Anioł w Miasteczku

anioły w Lanckoronie

Dobrze im w Lanckoronie, bo z roku na rok przylatuje ich coraz więcej. W ubiegłym roku doliczono się 352, dzisiaj na lanckoroński rynek przybyło ich ponad 400. Przechodzą uroczyście przez swój anielski most, wypuszczają w niebo baloniki z dobrymi myślami, a potem suną w radosnej procesji stromymi uliczkami Lanckorony, żeby pokazać wszystkim niedowiarkom, że są, że istnieją.
Jest spokojnie i trochę refleksyjnie, ale też radośnie, słowem – anielsko.

Anioł w Miasteczku

Anielski festiwal w Lanckoronie

Odbywającemu się po raz jedenasty festiwalowi „Anioł w Miasteczku” towarzyszą wystawy, warsztaty plastyczne „Podaruj bliskiemu Aniołka”, koncerty, spotkania poetyckie i jarmark świąteczny, na którym królują figurki aniołków.

Lanckorona - stoisko z aniołkami podczas festiwalu Anioł w Miasteczku

Lanckorona, stoisko z figurkami aniołków podczas festiwalu Anioł w  Miasteczku

Anielskie motywy są wszędzie – spoglądają na nas z okien domów, ozdabiają bramy wjazdowe, witają przy wejściu do galerii, uśmiechają się z obrazów.

anioł z Lanckorony

Lanckorona - wystawa zdjęć aniołów podczas festiwalu Anioł w Miasteczku

Tradycją festiwalu jest także nadawanie tytułu Anioła Lanckorony osobom, które „Lanckoronę ukochały, a jej dobre imię i urok noszą w sercu, głoszą światu poprzez swoje czyny i dzieła, pamiętając o niej nawet wtedy, kiedy są daleko”.

lanckoroński anioł w oknie domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *