Jak pod czujnym okiem Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej nauki rzemiosła pobierałam

Ja, zdrowy na ciele i umyśle, nie nicpoń, nie złodziej, wzrostu słusznego, rodu zacnego, stanu wolnego przysięgam: praw cechu jeszcze mi nieznanych przestrzegać. Takowoż trunków, co w czerep uderzają, nie spożywać. Instrumenty wszelakie do produkcji pierników w czystości utrzymywać– taką przysięgę muszę złożyć zaraz po wejściu do XVI-wiecznej piekarni. Jeżeli tego nie zrobię, nie będę mogła terminować u Mistrza Piernikarskiego, a Wiedźma Korzenna prawdopodobnie natychmiast mnie stąd przepędzi.

Odbywam wspaniałą podróż w czasie. Przenoszę się pięć wieków wstecz i oto jestem w XVI-wiecznej toruńskiej piekarni…

Muzeum Piernika w Toruniu

Muzeum Piernika w Toruniu

Muzeum Piernika w Toruniiu

Unosi się w niej aromat egzotycznych przypraw: goździków, imbiru, cynamonu i pieprzu, które kupcy przywożą z dalekich Indii. Mam nadzieję, że zaraz poznam tajniki wypiekania pierników według tradycyjnych receptur.

Wraz z innymi przejętymi nowicjuszami składam uroczystą przysięgę przed Mistrzem. Wiedźma Korzenna zdradza na co nieco na temat przypraw, których użyć trzeba do przygotowania piernikowego ciasta. A wiedzę ma ogromną, jak na prawdziwą wiedźmę przystało.

Muzeum Piernika w Toruniu

Przyprawy potrzebne do przygotowania piernika

Po krótkim egzaminie (a jakże!) wspólnymi siłami przygotowujemy ciasto na piernik. Jedni przynoszą mąkę i ją przesiewają, drudzy ucierają korzenne przyprawy i wyrabiają ciasto.

Muzeum Piernika w Toruniu

Teraz to, co najprzyjemniejsze – ciasto jest gotowe, każdy wybiera jedną z ozdobnych, drewnianych form i przygotowuje swój piernik.

Muzeum Piernika w Toruniu

Muzeum Piernika w Toruniiu

Toruń, Muzeum Piernika. Drewniane, ozdobne formy na pierniki.

Muzeum Piernika w Toruniu

Jeszcze tylko na 50 zdrowasiek do pieca i gotowe. Mój własnoręcznie zrobiony toruński piernik jest gotowy. Pachnie przepięknie.

 

P.S. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, założone w 2006 roku, to pierwsze tego typu muzeum w Europie! Znajduje się przy ul. Rabiańskiej, w sąsiedztwie katedry Świętych Janów. Fantastyczne miejsce stylizowane na średniowieczną piekarnię, w której można własnoręcznie upiec piernik wg starej receptury i przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Oczywiście pod okiem doświadczonego Mistrza. Niesamowita frajda dla dzieci i dla dorosłych. Prawdę mówiąc dorośli bawili się tam nawet lepiej niż dzieci :-)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *