Kulinarny hedonizm czyli Magiczny Foodstock w Krakowie

Łosoś na czarnym spaghetti, rosołek z gęsi z kołdunami, kurczak w śliwkach, gruszka w korzennym winie, hummus, tarta z łososiem i kozim serem, włoskie wędliny, austriackie sery – tego wszystkiego (i nie tylko tego) można było skosztować wczoraj w Forum Przestrzenie podczas świątecznej edycji krakowskiego Foodstocku. Kulinarny hedonizm w czystej postaci.

Krakowski Foodstock to już niemal kultowy festiwal kulinarny. Tłumy odwiedzających i długie kolejki, które ustawiały się wczoraj do wszystkich stoisk, są tego wyraźnym dowodem. Późnym popołudniem trzeba było już przedzierać się przez tłum ludzi, co momentami zaczynało być nieco irytujące.
Święto miłośników dobrego jedzenia rozrosło się już do takich rozmiarów, że Forum Przestrzenie może nie pomieścić jego następnych odsłon. A kolejne edycje zdecydowanie powinny się odbyć :-)

Na szczęście wybrałam się na Foodstock na tyle wcześnie, że w momencie, gdy na festiwal przybywało coraz więcej osób ja – już szczęśliwa i kulinarnie usatysfakcjonowana – opuszczałam Forum Przestrzenie.

Zachwyciłam się łososiem na czarnym spaghetti serwowanym przez restaurację Etnika oraz kurczakiem w śliwkach przygotowanym przez Hamsa Hummus & Happiness Israeli Restobar

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstock. Etnika: łosoś na czarnym spaghetti

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstok. Hamsa Hummus & Happiness Restobar: kurczak w śliwkach

Etnika przygotowała na Foodstock zarówno tradycyjne dania wigilijne, takie jak barszcz z uszkami czy kulebiak, jak i bardziej wyszukane: wspominanego przed chwilą łososia na czarnym spaghetti i gruszki w korzennym winie, z wyraźnie wyczuwalną nutą goździków i cynamonu.

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstock. Etnika: gruszki w korzennym winie.

Z kolei Restobar Hamsa Hummus & Happiness serwował również pyszny hummus i falafel. Mniej entuzjazmu wzbudził u mnie wrap z kurczakiem. Wyglądał bardzo apetycznie, ale smakował przeciętnie. Za to hummus był rewelacyjny.

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstok. Hamsa Hummus & Happiness Restobar

Laur zwycięstwa przyznałabym jednak restauracji Konfitura za rosołek z gęsi z kołdunami. Pochwały odwiedzających Magiczny Foodstock kierowane były również pod adresem przygotowanych przez Konfiturę racuchów i pierogów.

Amatorzy dobrej kawy gromadzili się tłumnie przy stoisku Makiato, gdzie Marcin w swoim „laboratorium” wyczarowywał eliksir życia. Muszę przyznać, że robił to w niezwykle widowiskowy sposób.

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstock. Makiato

Chciałabym mieć taki „ekspres” do kawy w domu:-). A teraz jeszcze czary mary…

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstock. Makiato.

i pyszna kawa z pierniczkiem gotowa

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstock. Makiato.

Doskonałym uwieńczeniem tej kulinarnej uczty okazały się wspaniałe ciastka od Brasserie Sztuka, zwłaszcza to z musem i kremem z czarnej porzeczki. Poezja smaku.

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstock. Brasserie Sztuka: ciastko z musem i kremem z czarnej porzeczki. Fantastyczne.

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstock. Brasserie Sztuka. Najlepsze desery na Foodstocku!

Na Foodstocku można było również kupić austriackie sery oraz włoskie przysmaki:

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstock. Fattorie Del Duca: włoskie sery, wędliny i inne wspaniałości

Nie zabrakło również świątecznych słodkości. Przygotowali je m.in. Book me a cookie, Zielony Talerz i Cukry Ręcznie Robione.

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstok. Book me a cookie: muffiny

Magiczny Foodstock w Krakowie.

Magiczny Foodstock. Zielony Talerz: muffinki

Żałuję, że nie skosztowałam niczego na indyjskim stoisku Roti Roti, nowego lokalu na kulinarnej mapie Kazimierza. Za późno ich zauważyłam. Gdyby nie to na pewno skusiłabym się na grillowanego kurczaka w sosie maślano-pomidorowym lub cieciorkę w sosie curry. Ale nic straconego – zamieniłam kilka słów z panem z Roti Roti i zamierzam wybrać się do nich w najbliższym czasie.

Magiczny Foodstock w Krakowie

Magiczny Foodstock. Roti Roti.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *