Jardín de Cactus – ogród kaktusowy na Lanzarote

7.000 kaktusów w jednym miejscu. Najpiękniejsze okazy z Madagaskaru, Peru, Meksyku i Chile. Od kilkucentymetrowych maleństw po 25 metrowe olbrzymy. Jardín de Cactus to jedno z miejsc na Lanzarote, które bardzo chciałam zobaczyć.

Ogród kaktusowy – kolejne dzieło Césara Manrique na Lanzarote – położony jest we wschodniej części wyspy, u stóp starego młyna w miejscowości Guatiza. Już z daleka dostrzegam jego symbol – ogromny, kilkumetrowy pomnik kaktusa stojący przy wejściu do ogrodu.

Ogród kaktusowy na Lanzarote

Lanzarote: ogród kaktusowy (Jardin de Cactus)

Przekraczam bramę ogrodu i oto rozciąga się przede mną urzekająca kraina kaktusów, dzieci słońca. Właśnie spełniło się jedno z moich marzeń – jestem w Jardín de Cactus na Lanzarote :-) Przez chwilę aż trudno mi w to uwierzyć.

Ogród ma kształt okręgu, co zdaniem niektórych jest nawiązaniem do licznych kraterów wulkanicznych znajdujących się na wyspie. Wygląda trochę jak amfiteatr – wokół mnie wznoszą się schodkowo szerokie stopnie wykonane z zastygłej lawy. Kręte ścieżki i schodki prowadzą do różnych zakamarków ogrodu. Na pokrytej czarnym wulkanicznym popiołem ziemi rosną kaktusy o przedziwnych kształtach i zachwycającej urodzie. Nie mogę oderwać wzroku od 25 metrowych kolczastych olbrzymów. Są fantastyczne.

Ogród kaktusowy na Lanzarote

Lanzarote: ogród kaktusowy (Jardin de Cactus)

Na powierzchni 5.000 m2 rośnie blisko 10.000 roślin. Większość z nich (ponad 7.200 egzemplarzy) stanowią kaktusy i sukulenty pochodzące z Madagaskaru, Peru, Meksyku, Chile, USA, Kenii, Tanzanii, Maroka i Wysp Kanaryjskich.

W ogrodzie znajduje się również niewielka kawiarnia i sklepik z pamiątkami. Nie chcę zbyt szybko opuszczać tego miejsca, dlatego decyduję się na filiżankę kawy i podziwianie ogrodu z tarasu kawiarni. Na koniec wstępuję jeszcze do wnętrza starego, ale ładnie odrestaurowanego młyna Gofio.

Ogród kaktusowy na Lanzarote

Lanzarote: ogród kaktusowy (Jardin de Cactus)

Okolice miejscowości Guatiza znane są również z rozległych plantacji opuncji, które służą do hodowli koszenili. Tzw. koszenila (czerwiec kaktusowy) to niewielki pasożyt żywiący się opuncją. Z wysuszonych owadów uzyskuje się naturalny, ciemnoczerwony barwnik wykorzystywany w przemyśle tekstylnym, spożywczym i kosmetycznym. Tereny wokół Guatiza oferują najlepsze warunki do hodowli koszenili na Wyspach Kanaryjskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *