Szlak Średniowiecznych Miasteczek Małopolski.

12 urokliwych miejscowości o średniowiecznym rodowodzie. Wśród nich takie perełki jak romantyczna Lanckorona, słynąca z wielkanocnych palm Lipnica Murowana czy Stary Sącz z pięknym klasztorem klarysek. Zabytkowe kościoły, ruiny warownych zamków, stare cmentarze, drewniane domy z podcieniami otaczające małe ryneczki. Wszystko to czeka na mnie na szlaku średniowiecznych miasteczek Małopolski.

 

Raczej unikam zorganizowanych wycieczek. Nie lubię też zwiedzać miast czy regionów według ustalonego przez kogoś klucza, podążając wyznaczonym przez kogoś szlakiem. Wolę chodzić swoimi ścieżkami, wydeptywać własne szlaki, odkrywać piękne i ciekawe miejsca na własną rękę. Ale tym razem zrobię chyba wyjątek.

Kiedy kilka tygodni temu usłyszałam o szlaku średniowiecznych miasteczek Małopolski, zdaje się, że pomyślałam coś w rodzaju hmm, brzmi intrygująco, może jednak spróbuję? W końcu samodzielne przemierzanie regionu wyznaczonym szlakiem to zupełnie co innego niż grupowe zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

domy lanckorońskie

Lanckorona – piękne, drewniane domy z podcieniami otaczające rynek

Potem przyszedł mi do głowy pomysł, żeby lepiej poznać Małopolskę. Uzmysłowiłam sobie, że często marzymy o dalekich podróżach, z wypiekami na twarzy słuchamy opowieści z wypraw do egzotycznych krajów, ekscytujemy się tanimi biletami lotniczym, a nie chce nam się wyściubić nosa poza własne podwórko. Tymczasem nie trzeba jechać gdzieś daleko, żeby zobaczyć coś pięknego i interesującego.
Ostatecznie skończyło się na tym, że wymyśliłam sobie projekt „odkrywanie Małopolski” i właśnie układam listę miejsc, które chciałabym zobaczyć w najbliższych miesiącach. Zacznę od średniowiecznych miasteczek.

Szlak Średniowiecznych Miasteczek Małopolski prowadzi przez dwanaście miasteczek i wsi. Podążając tym szlakiem mam zamiar odwiedzić: Bobową, Ciężkowice, Czchów, Dobczyce, Lanckoronę, Lipnicę Murowaną, Nowy Wiśnicz, Stary Sącz, Szczyrzyc, Tuchów, Wojnicz i Zakliczyn.

Już za kilka dni wybieram się do Dobczyc. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i będę miała dla Was piękne zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *