Toruń nocą…zachwyca

Labirynt wąskich, brukowanych uliczek, gotyckie kamienice, strzeliste wieże kościołów, średniowieczne mury obronne, ruiny zamku krzyżackiego, gwar i śmiech dochodzące z pubów i restauracji rozsianych wokół rynku… Toruńska starówka to wymarzone miejsce na romantyczne, wieczorne spacery. Nawet w tak mało romantycznym miesiącu jak listopad.

A może zwłaszcza w listopadzie? Bo gdy świat jest szary i smutny, gdy narzekamy na zimno i pogodę, gdy łapie nas jesienna chandra wtedy potrzebujemy dodatkowej dawki ciepła i romantyzmu, aby nasze serce mogło się ogrzać.

Spędziliśmy w Toruniu „długi” listopadowy weekend. Codziennie wieczorem, bez względu na pogodę, spacerowaliśmy po toruńskiej starówce i nie mogliśmy przestać się nią zachwycać. W świetle staromiejskich latarni wyglądała oszałamiająco pięknie. Zresztą zdjęcia oddadzą to lepiej niż słowa.

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Toruń: Ratusz Staromiejski

Toruń: Ratusz Staromiejski, Wieża Ratuszowa, pomnik Mikołaja Kopernika

Dwór Artusa w Toruniu

Dwór Artusa w Toruniu

Krzywa Wieża naprawdę jest krzywa:-) Hipotez na temat jej odchylenia się od pionu jest co najmniej kilka. Jedna z nich (oficjalna i nudna) mówi, że pochylenie wieży spowodowane zostało osunięciem się piaszczystego podłoża. Inna (dużo bardziej interesująca) głosi, że skrzywienie się wieży to kara boża za „bluźniercze” odkrycie Mikołaja Kopernika. Podobno wiadomość ta dotarła nawet do Watykanu i przyczyniła się do umieszczenia w 1616 r. dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” w indeksie ksiąg zakazanych, czyli takich których nie można było posiadać, czytać i rozpowszechniać bez zezwolenia władz kościelnych.
Krzywa Wieża odchylona jest  od pionu o ok. 146 cm.

Krzywa Wieża w Toruniu

Toruń: Krzywa Wieża (średniowieczna baszta obronna)

Toruń, Kościół św. Jakuba

Toruń, Kościół św. Jakuba

Szczególnie ładnie toruńska starówka prezentuje się od strony Bulwaru Filadelfijskiego, ulicy biegnącej wzdłuż starych murów miejskich:

Toruń, Brama Mostowa

Toruń, Brama Mostowa

Toruń, Brama Mostowa

Toruń, Brama Mostowa od strony Wisły

Wiślana panorama Torunia, czyli widok toruńskiej starówki od strony Wisły, zachwyca każdego, kto ją zobaczy. To jeden z symboli i znaków rozpoznawczych Torunia. W 2007 roku Stare Miasto i nadwiślańska panorama Torunia znalazły się nawet na liście 7 cudów Polski.

Nadwiślańska panorama Torunia

Nadwiślańska panorama Torunia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *