7 powodów, dla których warto zobaczyć Poznań

Urządzenie błazeńskie, maleńkie i kolorowe domki budnicze, najmłodszy zamek w Europie, który miał zostać siedzibą Hitlera, Dzielnica Cesarska, tradycyjne rogale z nadzieniem z białego maku i przyrządzane na niezliczoną ilość sposobów pyry to tylko niektóre z powodów, dla których warto wybrać się do Poznania.

Powodów z pewnością można znaleźć jeszcze więcej, ale na spacer po Poznaniu miałyśmy tylko jeden dzień. W dodatku bardzo pochmurny i wyjątkowo zimny, co zmuszało nas do częstego robienia przerw i ogrzewania się w przytulnych poznańskich knajpkach.  Chociaż to akurat miało swoje dobre strony – inaczej nie poznałybyśmy ani Angielki ani Ludwika:-) Ale o tym może przy innej okazji. Wróćmy do mojej listy miejsc i rzeczy, które podobały mi się w Poznaniu.

7 powodów, dla których warto zobaczyć Poznań

1. Urządzenie błazeńskie, czyli poznańskie koziołki

W samo południe na wieży zegarowej poznańskiego ratusza otwierają się małe drzwiczki, przez które wychodzą dwa białe koziołki. Mimo podeszłego wieku (mają już ponad 100 lat) trykają się rogami, dokładnie 12 razy, ku wielkiej radości zgromadzonej na Starym Rynku gawiedzi. Nic dziwnego, że nazywane są „urządzeniem błazeńskim”.

"urządzenie błazeńskie" czyli poznańskie koziołki

„urządzenie błazeńskie” czyli poznańskie koziołki

Koziołki to jeden z najważniejszych symboli Poznania. Mają nawet swój pomnik na Placu Kolegiackim.

Poznań, pomnik poznańskich koziołków na Placu Kolegiackim

Poznań, pomnik poznańskich koziołków na Placu Kolegiackim

2. Poznański Ratusz

Ratusz to wizytówka Poznania i najbardziej okazały budynek na Starym Rynku.

Ratusz w Poznaniu

Ratusz w Poznaniu

Mówi się o nim, że jest najpiękniejszym renesansowym ratuszem na północ od Alp. Nie wiem, czy jest tak rzeczywiście, ale na pewno jest to najpiękniejszy ratusz, jaki widziałam w Polsce. Największe wrażenie robi trzykondygnacyjna loggia, którą ozdobiona jest fasada budynku.

Ratusz w Poznaniu

Ratusz w Poznaniu

Warto przyjrzeć się bliżej zdobiącym ratusz płaskorzeźbom, malowidłom i sentencjom. Płaskorzeźby przedstawiają np. pożądane u sprawujących władzę cnoty, takiej jak Roztropność, Sprawiedliwość, Umiarkowanie i Męstwo, a wśród licznych sentencji (napisanych po łacinie) znaleźć można chociażby takie: „Zgodą niewielkie rzeczy wzrastają, niezgodą największe przepadają”, „Lekarstwem na życie jest cierpliwość”, „Ozdobą życia umiarkowanie”.

Poznański ratusz

Poznański ratusz

3. Domki budnicze na Starym Rynku

Nieopodal poznańskiego ratusza stoi grupa wąskich, bajecznie kolorowych kamieniczek z charakterystycznymi podcieniami. To właśnie domki budnicze. Są po prostu śliczne.

Domki budnicze na Starym Rynku w Poznaniu

Domki budnicze na Starym Rynku w Poznaniu

W średniowieczu stały w tym miejscu drewniane budy, w których handlowano m.in. rybami, solą, świecami i pochodniami. W XVI wieku w miejscu bud śledziowych wzniesiono niewielkie, murowane kamieniczki – w podcieniach nadal kwitł handel, a górne części domków służyły kupcom za mieszkania.

Poznań - domki budnicze

Poznań – domki budnicze

4. Rogal Świętomarciński

Przyznaję – to specjalnie dla niego wybrałam się do Poznania. Wypiekany od ponad 100 lat, zrobiony z ciasta półfrancuskiego i przełożony masą z białego maku, okruchów ciasta biszkoptowego, orzechów, rodzynek i kandyzowanych owoców jest kulinarnym symbolem Poznania.

W ciągu roku poznańscy cukiernicy sprzedają ok. 2 500 000 sztuk rogali. Najwięcej oczywiście w dniu św. Marcina. Rogale Świętomarcińskie wypiekać mogą tylko te cukiernie, które uzyskały specjalny certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego.

6 lat temu Komisja Europejska zarejestrowała rogal świętomarciński jako produkt regionalny o Chronionym Oznaczeniu Geograficznym.

5. Rogalowe Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum, o którym już wspominałam, to muzealna nowość na mapie Poznania. Pierwszych smakoszy świętomarcińskich rogali przyjęło w kwietniu tego roku. W pomysłowy sposób łączy tradycję wypieku rogali z gwarą poznańską.

Miejsce warte zobaczenia, ale mając porównanie z fantastycznym Żywym Muzeum Piernika w Toruniu odczuwam pewien niedosyt. Byłoby o wiele ciekawiej, gdyby każdy uczestnik pokazu mógł sobie upiec własnego rogala marcińskiego.

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum Poznania

6. Zamek Cesarski w Poznaniu

Zamek Cesarski w Poznaniu to najmłodszy zamek monarszy w Europie. Imponujący gmach wzniesiono w latach 1905-1910 dla ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II. Najwspanialszym pomieszczeniem w zamku była podobno Sala Tronowa, nawiązująca wystrojem do bizantyjskich bazylik. Stał w niej ważący – bagatela – 3,5 tony tron cesarski oraz 8 posągów, przedstawiających dawnych cesarzy niemieckich.

Zamek Cesarski w Poznaniu

Zamek Cesarski w Poznaniu

Podczas II wojny światowej Niemcy rozpoczęli przebudowę zamku w stylu III rzeszy, chcąc w nim urządzić siedzibę Hitlera. W miejscu kaplicy zamkowej powstał gabinet Führera.
Obecnie w murach zamku mieści się Centrum Kultury Zamek.

Zamek Cesarski w Poznaniu - Fontanna Lwów na Dziedzińcu Różanym

Zamek Cesarski w Poznaniu – Fontanna Lwów na Dziedzińcu Różanym

7. Dzielnica Cesarska

Dzielnica Cesarska to kompleks reprezentacyjnych zabudowań wzniesionych w miejscu dawnych obwarowań Twierdzy Poznań. Tworzą ją m.in. Zamek Cesarski, Teatr Wielki, Collegium Maius, Collegium Minus, Ziemstwo Kredytowe, Collegium Iuridicum, gmach Poczty Głównej.

Dzielnica Cesarska w Poznaniu - Collegium Minus

Dzielnica Cesarska w Poznaniu – Collegium Minus

zielnica Cesarska w Poznaniu. Zamek Cesarski.

Dzielnica Cesarska w Poznaniu. Zamek Cesarski.

 8. Kolorowe kamienice wokół Rynku

Wiem, powodów miało być 7, ale właśnie sobie uświadomiłam, że nie mogę nie wspomnieć o pięknych, kolorowych kamienicach otaczających poznański rynek. Są prześliczne i bardzo żałuję, że z powodu braku czasu i przejmującego zimna nie mogłam zatrzymać się dłużej przy każdej z nich. Ale przynajmniej mam po co wrócić do Poznania:-) A wrócę tam z pewnością, bo mam wrażenie, że to miasto ma jeszcze wiele wartych odkrycia zakątków.

kamienice na Starym Rynku w Poznaniu

kamienice na Starym Rynku w Poznaniu

kamienice na Starym Rynku w Poznaniu

kamienice na Starym Rynku w Poznaniu

kamienice na Starym Rynku w Poznaniu

kamienice na Starym Rynku w Poznaniu

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *