Adwentowy czar Wiednia: jarmark adwentowy na Rathausplatz

Wiedeński jarmark adwentowy na placu Ratuszowym jest największym i najbardziej znanym spośród kilkunastu jarmarków świątecznych, które odbywają się w Wiedniu. Organizowany od blisko 30 lat Wiener Adventzauber (Wiedeński czar Adwentowy) zamienia Park Ratuszowy w bajkową krainę, kolorową, pachnącą piernikiem i mieniącą się tysiącami światełek.

Do tego zaczarowanego świata przybywają tłumnie całe rodziny – dzieci, rodzice i dziadkowie. Wszyscy spragnieni wyjątkowej świątecznej atmosfery, zapachów, kolorów, dźwięków, radości i wspólnie spędzonych chwil. Bo z „magii” świąt Bożego Narodzenia nigdy się nie wyrasta.

Jamark bożonarodzeniowy przed wiedeńskim ratuszem

Wiedeń - jarmark adwentowy przed ratuszem

Wiedeń – który jarmark adwentowy wybrać?

Zwróciliście uwagę na słowo kilkunastu w pierwszym zdaniu? To nie pomyłka – podczas tegorocznego Adwentu w całym Wiedniu odbywa się aż 16 jarmarków bożonarodzeniowych. Niektóre z nich, jak chociażby wspomniany Wiedeński czar Adwentu na placu przed Ratuszem, mają już długoletnią tradycję, inne, jak np. Cesarsko-Królewski Jarmark Bożonarodzeniowy na Michaelerplatz, są zupełną nowością na „jarmarkowej mapie miasta”.

Najsłynniejszy wiedeński jarmark świąteczny – Wiener Adventzauber

Największą popularnością cieszy się jarmark adwentowy na placu przed pięknym budynkiem wiedeńskiego Ratusza.

Największy wiedeński jarmark świąteczny na Rathausplatz

Wiener Adventzabuer na placu Ratuszowym

Na środku placu stoi dorodny, 140-letni świerk, który w tym roku przyjechał do Wiednia aż z Południowego Tyrolu, z miejscowości Olang w dolinie Puster.
15 listopada, podczas uroczystego otwarcia jarmarku, drzewko rozbłysło tysiącem lampek.

jarmark świąteczny w Wiedniu na placu przed Ratuszem

Na 150 stoiskach w świątecznie przystrojonych, drewnianych chatkach kupić można regionalne pyszności i świąteczne prezenty dla najbliższych: piękne ozdoby choinkowe, ceramikę artystyczną, wyroby rękodzielnicze, biżuterię i oczywiście słodkości – pierniki, czekoladki, owoce w czekoladzie, miód oraz tradycyjne bożonarodzeniowe ciasteczka.

stoisko targowe na jamarku bożonarodzeniowym

stoisko z ozdobami choinkowymi na jarmarku świątecznym przed wiedeńskim ratuszem

Wiedeń, jarmark adwentowy na placu Ratuszowym - stoisko z ozdobami choinkowymi

stoisko z rękodziełem na jarmarku adwentowym w Wiedniu

Bajkowy świat na placu przed wiedeńskim Ratuszem

Nostalgiczna atmosfera, świąteczne dekoracje, unoszące się nad placem aromaty korzennych przypraw, pieczonych kasztanów i grzanego wina sprawiają, że aż nie chce się opuszczać tego miejsca.

Tłumy odwiedzających na wiedeńskich jarmarkach bożonarodzeniowych

Kto chce poczuć prawdziwą atmosferę tego miejsca, odpocząć od przedświątecznej gorączki, spokojnie pospacerować i obejrzeć wszystkie cudeńka na stoiskach powinien wybrać się na plac Ratuszowy przed południem, kiedy jest najmniej odwiedzających.

Ja wybrałam się tam późnym wieczorem i ilość tłoczących się pomiędzy drewnianymi budkami ludzi nie tylko wprawiła mnie w osłupienie, ale również odebrała trochę przyjemności ze spaceru po jarmarku.

Słynne wiedeńskiei jarmarki adwentowe przyciągają tłumy odwiedzających

Mieszkańcy Wiednia kochają Wiedeński czar Adwentowy na placu Ratuszowym. To ulubione miejsce spacerów z dziećmi, spotkań ze znajomymi i romantycznych randek. Za rok jarmark przed Ratuszem odbędzie się już po raz trzydziesty.

kubek na grzane win z rysunkiem wiedeńskiego ratusza

Przed wejściem na jarmark stoją 4 duże świece adwentowe, które są chyba jednym z najczęściej fotografowanych elementów jarmarku. Niemal każdy, kto tamtędy przechodzi, robi sobie z nimi zdjęcie:-)

4 duże świece adwentowe stojące przed wejściem na jarmark adwentowy przed wiedeńskim Ratuszem

Do Parku Ratuszowego prowadzą bramy w formie łuku. Ozdobione migoczącymi gwiazdkami i płatkami śniegu zachęcają do ich przekroczenia i wejścia w kolorowy, bajkowy świat wiedeńskiego czaru adwentowego.

brama w formie łuku prowadząca na rynek adwentowy przed wiedeńskim ratuszem

Brama prowadząca na świąteczny jarmark przed wiedeńskim Ratuszem

Małe drewniane chatki z bożonarodzeniowymi dekoracjami i kolorowo przyozdobione drzewa, które wieczorem rozbłyskują morzem światełek, oczarowują wszystkich odwiedzających jarmark gości.

Adwent w Wiedniu - świątecznie udekorowane drzewo na Placu Ratuszowym

świątecznie udekorowane drzewo w Parku Ratuszowym

Słynne „wiedeńskie drzewo serc” (udekorowane świecącymi, czerwonymi serduszkami) jest ulubionym miejscem spotkań wszystkich zakochanych.

słynne "wiedeńskie drzewo serc" na placu przed Ratuszem

„wiedeńskie drzewo serc” na placu przed Ratuszem. W rzeczywistości wygląda o wiele ładniej niż na tym zrobionym w deszczowy wieczór zdjęciu.

Atrakcje dla dzieci na jarmarku bożonarodzeniowym

Wiedeński jarmark adwentowy na Rathausplatz to nie tylko spacery parkowymi alejkami pośród świątecznie przystrojonych drzew, kupowanie prezentów, picie grzanego wina i zajadanie pieczonych kasztanów. Jarmarkowi towarzyszy również bogaty program kulturalny i wiele atrakcji dla dzieci.

Atrakcje dla dzieci podczas jarmarku adwentowego przed wiedeńskim ratuszem

Codziennie wieczorem ma placu koncertują zespoły instrumentów dętych z całej Austrii, na „niebiańskiej scenie” pod bożonarodzeniowym drzewkiem znane osoby czytają dzieciom świąteczne opowieści, a w każdy weekend w ratuszu odbywają się koncerty pieśni adwentowych w wykonaniu chórów z niemal całej Europy (wstęp wolny).

Dzieci chętnie jeżdżą po parku specjalną kolejką „Christkindl Express”, na brak zainteresowania ze strony najmłodszych nie narzekają też kucyki:-)

Największym powodzeniem cieszą się świąteczne warsztaty dla dzieci. Przez sześć tygodni trwania Wiedeńskiego czaru Adwentu dzieci własnoręcznie pieką, malują, rzeźbią, szyją, kleją, dekorują i pakują około 70.000 prezentów dla swoich rodziców i dziadków. Liczba prezentów chyba najlepiej odzwierciedla skalę zainteresowania zajęciami dla dzieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *