Chleba i wina! Czyli o Święcie Chleba w Krakowie.

Chleba i igrzysk! – wołał lud w Rzymie, domagając się pożywienia i rozrywki. Chleba i wina! – wołali najwidoczniej krakowianie, bo tegoroczne XI Święto Chleba na placu Wolnica przebiega pod hasłem „chleb i wino”. O tym, że lud w Krakowie igrzysk nie chce, wiemy już od dawna. Dokładnie od 3 tygodni.

Chociaż … jakieś igrzyska do tego chleba też by się znalazły. W czwartek przecież rozpoczął się Mundial, a w świecie piłki nożnej to prawie jak igrzyska. Czyli zawołanie rzymskiego pospólstwa nie byłoby wcale takim wielkim faux pas. Ale zostawmy już te igrzyska, nie o nich przecież chciałam pisać.

Wczoraj, trochę przypadkowo, zawędrowałam na krakowski Kazimierz i odkryłam, że właśnie trwa tam XI Święto Chleba – kulinarna uczta nie tylko dla smakoszy, ale dla każdego, kto potrafi docenić smak prawdziwego, dobrego chleba.
Chleba, a nie wyrobu chlebopodobnego, jakiego pełno w marketach i dyskontach.

XI Święto Chleba w Krakowie na placu Wolnica.

XI Święto Chleba w Krakowie na placu Wolnica.

Oprócz chleba i innych regionalnych wypieków (ciast, obwarzanków, kołaczy jurajskich), na placu Wolnica kupimy również to, co do chleba najlepsze: pyszne miody, wspaniałe sery i tradycyjne wędliny. Na stoiskach znajdziemy m.in. sery z Korycina, sery kozie, naturalne soki owocowe z Tłoczni Maurera (pyszne! gdy tylko jestem w okolicy Łącka zawsze wstępuje do ich sklepu firmowego), tradycyjne wyroby lisieckie, a nawet włoskie specjały z Fattorie del Duca.

XI Święto Chleba w Krakowie. Oprócz chleba na placu Wolnica można kupić również pyszne sery korycińskie.

XI Święto Chleba w Krakowie. Oprócz chleba na placu Wolnica można kupić również pyszne sery korycińskie.

Święto Chleba na placu Wolnica w Krakowie

Święto Chleba na placu Wolnica, stoisko z tradycyjnymi wędlinami.

Święto Chleba na krakowskim Kazimierzu.

Święto Chleba na krakowskim Kazimierzu.

Dzięki wczorajszemu wypadowi na plac Wolnica miałam dzisiaj na śniadanie przepyszne sery korycińskie Szamreto (jeden z czarnuszką – mój faworyt, drugi z ziołami prowansalskimi – również smaczny, ale nie przebił tego z czarnuszką) oraz wspaniałe chleby z piekarni „Patrycja & Paweł” z Kwaśniowa Górnego. Po degustacji wypiekanych w Kwaśniowie chlebów skusiłam się na chleb świąteczny (z orzechami włoskimi i śliwką wędzoną) oraz chleb gwarek (z płatkami owsianymi, sezamem, słonecznikiem i siemieniem lnianym). Niebo w gębie:-)

XI Święto Chleba w Krakowie, piekarnia "Patrycja i Paweł"

XI Święto Chleba w Krakowie. Piekarnia „Patrycja i Paweł” wypieka pyszny chleb świąteczny z orzechami włoskimi i śliwką wędzoną. To ten duży, okrągły bochen w koszyku.

XI Święto Chleba w Krakowie: ser koryciński z czarnuszką.

XI Święto Chleba w Krakowie: ser koryciński z czarnuszką. Wspaniale smakował dzisiaj na śniadanie.

À propos chleba – nigdy nie zrozumiem, jak można się zachwycać tym sztucznym, nadmuchanym tzw. pieczywem z supermarketu, pełnym chemii, różnego rodzaju E i produkowanym z zamrożonego ciasta o baaardzo długim terminie ważności. Fuj!!!

Wróćmy do Święta Chleba w Krakowie. Imprezie towarzyszą warsztaty piekarskie, prezentacje produktów regionalnych i win z małopolskich winnic, występy zespołów i oczywiście konkurs na „Najlepszy chleb XI Święta Chleba”.  Interesującą propozycją dla najmłodszych są warsztaty piekarskie, podczas których dzieci mogą upiec chleb lub obwarzanki krakowskie i otrzymać dyplom Młodego Mistrza Piekarskiego.

XI Święto Chleba w Krakowie

XI Święto Chleba w Krakowie

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *