Dobczyce. Szlak Średniowiecznych Miasteczek Małopolski.

Korzystając z ładnej pogody wybrałam się do Dobczyc, rozpoczynając tym samym przemierzanie Małopolski szlakiem średniowiecznych miasteczek. Spędziłam tam miłe przedpołudnie zwiedzając najstarszą część miasteczka, podziwiając roztaczający się z zamku widok na Jezioro Dobczyckie i pijąc gorącą czekoladę. Wycieczka miała również walor … jakby to powiedzieć … edukacyjny – wróciłam do domu ze sporą dawką wiedzy o wampirach i średniowiecznych torturach.

Jeśli ciekawi Was, czy ktoś z waszych znajomych może zamienić się w wampira lub chcielibyście poznać skuteczne (podobno) sposoby na unieszkodliwienie upiora – okazuje się, że osinowy kołek to nie jedyny sposób – niech będzie to dla Was jeszcze jeden powód, żeby wybrać się do Dobczyc.

Napisałam jeszcze jeden powód, bo nawet jeśli nie jesteście spragnieni tego typu wiedzy, nie rezygnujcie z odwiedzenia Dobczyc. To małe miasteczko zasługuje na to, by poświęcić mu kilka godzin. A może i cały dzień. Byłam, sprawdziłam, potwierdzam:-)

Dobczyce

Jak dojechać do Dobczyc?

Dobczyce położone są ok. 30 km na południe od Krakowa, przy drodze wojewódzkiej nr 964. Najłatwiej dostać się tam samochodem lub busem z centrum Krakowa (odjazd z parkingu obok Galerii Krakowskiej). Busy na trasach Kraków – Dobczyce oraz Kraków – Kornatka (przez Dobczyce) kursują bardzo często, również w weekendy, dlatego śmiało można zaplanować sobie weekendową wycieczkę do Dobczyc.

Kamienne Schody w Dobczycach

Dobczyce, Kamienne Schody prowadzące do Starego Miasta

Co warto zobaczyć w Dobczycach?

Położone nad rzeką Rabą miasteczko specjalnie urokliwe nie jest, rynek w formie tzw. ulicówki również mnie nie zachwycił, ale za to ładna i jak najbardziej warta zobaczenia jest najstarsza część Dobczyc – położone na wzgórzu Stare Miasto z zamkiem, skansenem, lipą Marysieńką, Kamiennymi Schodami i cmentarzem Jeleniec. Wystarczająco dużo atrakcji, żeby spędzić w Dobczycach kilka godzin.

1. Ruiny średniowiecznego zamku

Znajdujące się na szczycie Wzgórza Zamkowego ruiny zamku to jedno z najciekawszych i najbardziej malowniczych miejsc w Dobczycach.

zamek w Dobczycach

Z dziedzińca zamkowego roztacza się ładny widok na Jezioro Dobczyckie i zaporę.

widok na jezioro dobczyckie z zamku w dobczycach

Za panowania Kazimierza Wielkiego dobczycki zamek był liczącą się twierdzą. Kazimierz Jagiellończyk urządził na zamku „akademię”, w której Jan Długosz dbał o edukację królewskich synów. W drugiej połowie XVII wieku zamek został zniszczony przez Potop szwedzki. Dzisiaj w zrekonstruowanej części zamku znajduje się muzeum.

Jednym z pomieszczeń, które można zwiedzać, jest loch więzienny, w którym obejrzeć można eksponaty związane z działalnością dobczyckiego kata.

Na górnym dziedzińcu znajduje się wykuta w skale studnia, która prawdopodobnie pełniła także rolę spiżarni – być może gromadzono w niej zapasy na wypadek oblężenia zamku.

studnia na zamku w Dobczycach

Piękna jest również mała zamkowa kaplica, w której stoi m.in. drewniana figura św. Jana Nepomucena.

2. Skansen w Dobczycach

Nieopodal dobczyckiego zamku znajduje się niewielki skansen. Tworzy go zaledwie 6 drewnianych budynków, ale zgromadzono w nich wiele ciekawych eksponatów.

skansen w Dobczycach

skansen w Dobczycach

skansen w Dobczycach

Na przykład w „Karczmie Na Zbóju”, przeniesionej do skansenu w Dobczycach z Krzyszkowic koło Myślenic, zobaczyć można jak w XIX wieku wyglądała mieszczańska sypialnia. W kuchni uwagę zwraca ilość różnorodnych sprzętów domowych, a w izbie cechów narzędzia wykorzystywane w warsztatach dobczyckich rzemieślników.

skansen w Dobczycach

W kurniku zgromadzono dawne sprzęty gospodarskie, takie jak żarna, brony czy sąsieki na zboże.

sprzęty gospodarskie w skansenie w Dobczycach

Najbardziej niecodzienna ekspozycja – przedmioty związane z dawnymi obrzędami pogrzebowymi – znajduje się w Domu Kultu Pochówkowego. Parter budynku zajmuje ponad stuletni karawan z Głogoczowa i kolekcja czarnych szat liturgicznych. Na poddaszu katafalk, lichtarze oraz tablice z informacjami o zwyczajach pogrzebowych w regionie i o wspomnianych na początku wpisu upiorach.

ponad stuletni karawan z Głogoczowa w dobczyckim skansenie

3. Lipę Marysieńkę

W pobliżu Kamiennych Schodów, prowadzących w stronę Starego Miasta, znajduje się lipa „Marysieńka”, upamiętniająca zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku. W drzewie znajduje się „grota” z figurką Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

tabliczka na lipie Marysieńka w Dobczycach na wzgórzu zamkowym

4. Stare nagrobki na cmentarzu Jeleniec

 

Cmentarz Jeleniec w Dobczycach - zabytkowy nagrobek, rzeźba aniołka

Rzeźba aniołka – zabytkowy nagrobek Józia Dziamy z 1900 roku

5. Figurę św. Floriana w centrum Dobczyc

Wykonana z piaskowca figura św. Floriana w stroju rzymskiego legionisty pochodzi z 1768 roku.

Zabytkowa figura św. Floriana w stroju rzymskiego legionisty na Rynku w Dobczycach

6. Średniowieczne mury miejskie

Zachowany fragment murów miejskich z XIV i XV wieku to jeden z najcenniejszych zabytków w Dobczycach. Niegdyś mury miejskie miały kształt nieregularnego pięciokąta, ich długość wynosiła ok. 700 m a grubość 1,5 m.

Półtora roku temu zachowany i odrestaurowany fragment murów miejskich został udostępniony do zwiedzania.

odnowniony fragment murów miejskich w Dobczycach

Warto pokonać kilkadziesiąt stopni i wspiąć się na basztę, roztacza się z niej ładna panorama okolicy.

widok z murów miejskich w Dobczycach

Dobczyce, widok z murów miejskich

A co, jeśli zgłodniejecie podczas spaceru po Dobczycach? W Naleśnikarni na Rynku serwują całkiem niezłe naleśniki :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *