Jesień to (nie) powód do depresji

Zaczęło się: poranne mgły, chłodne poranki, szaruga i plucha. Nawet słońcu nie chce się rano wstawać, a co dopiero ludziom. Zaczęło się: marudzenie, że nie chce się wychodzić z domu i że w ogóle nic się nie chce, narzekanie, że dzień coraz krótszy, psioczenie na pogodę. Nic, tylko popaść w depresję.

13 rzeczy, które cieszą mnie jesienią

Narzekanie jest zaraźliwe

Pół godziny jazdy miejskim autobusem i człowiek dochodzi do wniosku, że nie pozostało mu nic innego, jak tylko wpaść w depresję. Bo jesień to najgorsze, co mogło mu się przytrafić w życiu.
Jeśli dotąd sobie tego nie uświadamiał, to teraz już wie. Dobiegające ze wszystkich stron utyskiwania współpasażerów właśnie mu to uzmysłowiły.

Dołączy więc do chóru malkontentów i podczas następnej podróży autobusem lub pociągiem, bądź też w kolejce do lekarza, okienka pocztowego czy kasy w supermarkecie – niepotrzebne skreślić – wyleje swoje żale przed obcymi ludźmi, podzieli się z nimi bólem z powodu nadejścia jesieni. Cierpią na tą samą przypadłość, dlatego doskonale go zrozumieją. Potaplają się we własnych smutkach i nieszczęściach i od razu wszyscy (pozornie) poczują się lepiej. Ot, taka grupowa terapia.

Nie daj się zarazić przygnębieniem

Wysiadam z autobusu i staram się zawrócić moje myśli z manowców, skierować je na właściwe tory. W domu, na przekór wszystkim spotkanym dzisiaj maruderom, spisuję na kartce kilka powodów, dla których lubię jesień. Bo przecież lubię.

I myślę, że Wy też lubicie. Jest tyle powodów, dla których można lubić jesień. Jesień i każdą inną porę roku. Tak wiele zależy w życiu od naszego nastawienia, od tego, czy szklanka, na którą patrzymy, jest do połowy pusta czy do połowy pełna. Dlatego nie dajmy się zainfekować wirusem narzekania!

13 rzeczy, które cieszą mnie jesienią

1. Długie spacery po lesie

Powody, dla których warto lubić jesień

13 rzeczy, które cieszą mnie jesienią

2. Wrzosy w ogrodzie.
Fioletowe, intensywnie różowe, liliowe, białe, karminowe. Piękne.

Jesien w ogrodzie: wrzosy

Jesień w ogrodzie, wrzosy

Jesień w ogrodzie, wrzosy.

Jesień w ogrodzie, wrzosy.

3. Jesienne wędrówki po górach.
Opustoszałe po sezonie szlaki pozwalają cieszyć się wędrówką i być blisko gór.

13 rzeczy, które cieszą mnie jesienią - wędrówki po górach

Austria, Alpy we wrześniu

13 powodów, dla których lubię jesień - wędrówki po górach

13 rzeczy, które cieszą mnie jesienią - wędrówki po górach

Jesienne wędrówki po górach – w drodze na Radziejową

4. Wiewiórka podkradająca orzechy z ogrodu.

13 powodów, dla których lubię jesień
5. Poranne mgły, snujące się nad łąkami.
Zapach dymu z ogniska i pieczone w ognisku ziemniaki.
Jabłka i śliwki dojrzewające w sadach.

13 powodów, dla których lubię jesień - dojrzewające w sadach śliwki

6. Rześkie poranki i ciepłe popołudnia

7. Długie wieczory, podczas których bez wyrzutów sumienia nadrabiam książkowe i filmowe zaległości. Chwile, gdy otulona miękkim kocem czytam dobrą książkę i rozgrzewam dłonie, trzymając w nich kubek gorącej czekolady.

8. Promienie słońca, migoczące pomiędzy kolorowymi liśćmi.

Rzeczy, które cieszą mnie jesienią

9. Życie trochę zwalnia,a ja zaczynam dostrzegać i doceniać drobiazgi.
Kubek gorącej czekolady lub herbaty z sokiem malinowym, miękki koc, ogień w kominku, ciepły promień świec, unoszący się w kuchni zapach cynamonu i goździków.

10. Bogactwo kolorów i smaków.
Fioletowe wrzosy, czerwona jarzębina, brązowe kasztany, pomarańczowe dynie, brązowo-złote lasy. Jabłka, gruszki, kurki, borowiki…

13 powodów, dla których lubię jesień
11. Smażenie śliwkowych powideł i ostatnie ciasta z owocami.

12. Każdy słoneczny dzień

13 powodów, dla których lubię jesień
13. Długie wieczory, dzięki którym mam więcej czasu dla siebie.
Na marzenia, wspomnienia, plany i pasje. Na eksperymentowanie w kuchni i odkrywanie nowych smaków. Na przeczytanie stosu książek, który w ciągu lata wyrósł na szafce przy łóżku. Na uczenie się tego, czego od dawna chciałam się nauczyć, ale jakoś ciągle brakowało czasu.

Świat jest pełen niezadowolonych ludzi. Nie daj się wciągnąć w nurt narzekania.

Dostrzegasz piękno jesieni?

 

One Comment

  1. Ładnie to ujęłaś. Jesień, nawet ta chłodna i deszczowa, zawsze może być piękna. Wszystko zależy od naszego wewnętrznego nastawienia, od tego czy nauczymy się w szarej nieraz codzienności dostrzegać iskierki radości i okruchy dobra. W życiu każdego z nas jest tak dużo rzeczy, za które możemy i powinniśmy być wdzięczni! Tylko mamy jakieś klapki na oczach i nie potrafimy tego dostrzec. Najczęściej doceniamy to dopiero wtedy, gdy to tracimy i wtedy ze zdziwieniem odkrywamy, że jednak byliśmy szczęśliwi… Jesteśmy ślepi na własne szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *