Kraków. Rajski zakątek w sercu miasta.

Chciałabym zabrać Was dzisiaj na spacer w niezwykłe miejsce. Dodajmy – w niezwykle piękne miejsce. Pełne kolorów, zapachów i dźwięków. Jeżeli drzemie w Was odrobina romantyzmu, jeżeli bywacie czasem oszołomieni pięknem przyrody a bliski kontakt z naturą napełnia Was życiową energią – będziecie zachwyceni. Zapraszam Was na spacer do najstarszego ogrodu botanicznego w Polsce.

Najstarszy ogród botaniczny w Polsce znajduje się w … Krakowie. Jeśli byliście kiedyś na krakowskim Rynku, to zaledwie półgodzinny spacer dzielił Was od tego pięknego ogrodu. Trzeba tylko przejść przez Mały Rynek, pójść ulicą Mikołajską, potem Kopernika do końca i już stoi się przed bramą rajskiego zakątka.

krakowski ogród botaniczny wiosną

Pięknem tego ogrodu zachwycał się już król Stanisław August Poniatowski, który w 1787 roku, wizytując powstające właśnie centrum botaniki i astronomii, z tarasu Obserwatorium podziwiał sprowadzone z różnych zakątków świata krzewy i zioła.

wiosna w ogrodzie botanicznym

kwitnące irysy w krakowskim ogrodzie botanicznym

Wtedy ogród był jeszcze niewielki, dzisiaj zajmuje prawie 10 ha, a na jego terenie znajdują się między innymi stawy, alpinarium, ogród japoński, ogród wiejski, arboretum, szklarnie i palmiarnia.

staw w ogrodzie botanicznym w Krakowie

rododendrony w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ogród Botaniczny w Krakowie – kwitnące rododendrony

palmiarnia w ogrodzie botanicznym w Krakowie

Ogród Botaniczny w Krakowie – Palmiarnia Wysoka

Krakowski ogród botaniczny może pochwalić się wspaniałą kolekcją storczyków oraz największą w tej części Europy kolekcją sagowców – bardzo starej grupy roślin, które dzisiaj nazywa się żywymi skamielinami. Obok sagowców i storczyków w szklarniach zobaczyć można również kilkadziesiąt gatunków palm (najstarsza palma – daktylowiec kanaryjski – ma ponad 100 lat), rośliny wodne i bagienne, pnącza, rośliny mięsożerne, kaktusy i sukulenty.

rośliny tropikalne w ogrodzie botanicznym w Krakowie

rośliny tropikalne w szklarniach Ogrodu Botanicznego w Krakowie

palmy w ogrodzie botanicznym w Krakowie

Ogród Botaniczny to jedno z moich ulubionych miejsc w Krakowie. Położony z dala od głównych szlaków turystycznych, niezadeptany przez turystów, jest cudowną zieloną oazą w środku miasta; miejscem, które chętnie odwiedzam w upalne, letnie dni.

krakowski ogród botaniczny

Siadam wtedy na ławce w cieniu starych, rozłożystych drzew. Zamykam oczy i słucham śpiewu ptaków. Odcinam się od codziennych spraw. Oddycham powietrzem przesyconym słodkim zapachem kwiatów. To baaardzo relaksujące zajęcie. O ile w ogóle można to nazwać zajęciem :-)

arboretum w ogrodzie botanicznym w Krakowie

W każdym razie działa to na mnie uspokajająco, a jednocześnie niezwykle ożywczo. Za każdym razem, gdy jestem w tym ogrodzie, czuję trudny do opisania przypływ energii. To tak, jakbym nagle podłączyła się do jakiegoś źródła sił witalnych. Niesamowite uczucie.

różne odmiany funkii w krakowskim Ogrodzie Botanicznym

różne odmiany funkii w krakowskim Ogrodzie Botanicznym

Bardzo lubię ten ogród.
Lubię go za chłodny cień, dający ukojenie w upalne popołudnie. Za tańczące w koronach drzew promienie słońca i śpiew ptaków. Za powietrze, przesycone tym niesamowitym zapachem kwiatów, drzew i ziemi. Za kojący wpływ na moją duszę. Za spokój, który wnosi w moje życie. I za tulipany.

kwitnące tulipany w ogrodzie botanicznym w Krakowie

Wiosna to najlepszy moment, żeby wybrać się do krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Wiosną ogród wygląda najpiękniej. Najpierw zdobią go wspaniale, dostojne magnolie. Później rozpoczyna się prawdziwy wiosenny spektakl – na rabatach, skalniakach i w arboretum kwitną szafirki, hiacynty, tulipany, irysy, floksy skrzydlate, azalie i rododendrony.

wiosenne kwiaty w ogrodzie botanicznym w Krakowie

Byłam tam kilka dni temu – jest przepięknie i bajecznie kolorowo. Trafiłam akurat na moment kwitnienia tulipanów. Nie sposób było przejść obojętnie obok takich piękności.

kwitnące tulipany w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie

Jeśli będziecie w Krakowie, wyjdźcie poza schemat: Rynek – Sukiennice – Kościół Mariacki – Wawel. Zajrzyjcie też do Ogrodu Botanicznego. To piękne miejsce w pięknym mieście:-).

Namiary na ogród dla zainteresowanych:
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Kopernika 27, Kraków
http://www.ogrod.uj.edu.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *