Lanzarote. La Gería czyli wino z popiołów

Najsłynniejszy region uprawy winorośli na Wyspach Kanaryjskich – La Gería na Lanzarote – zupełnie mnie zaskoczył. Nie byłam przygotowana na takie widoki. Spodziewałam się intensywnie zielonych, sielskich obrazków winnic znanych z południa Europy, a nie pustyni pokrytej czarnym, wulkanicznym popiołem.

La Gería znajduje się w centralnej części wyspy, na skraju Parku Narodowego Timanfaya. Od ”typowych” winnic różni się nie tylko krajobrazem, ale i metodą uprawy winorośli. Wjeżdżając do La Gería zobaczyłam nagie, czarne wzgórza usiane dziwnymi, małymi murkami. Zaintrygowało mnie kto i w jakim celu je tam zbudował.

winnice w Region La Geria na Lanzarote

Region La Geria – zagłębie winiarskie na Lanzarote

W pierwszej połowie XVIII wieku na Lanzarote doszło do potężnych erupcji wulkanów, które zniszczyły najbardziej urodzajne tereny pokrywając je lawą i popiołem. Wydawało się, że ta katastrofa położyła kres uprawie jakichkolwiek roślin na wyspie. Mieszkańcy wymyślili jednak, w jaki sposób wykorzystać wulkaniczne podłoże do uprawy winorośli.

Pojedyncze rośliny sadzone są w zagłębieniach pozostawionych przez płynącą lawę lub w głębokich na kilka metrów dołach wykopanych w wulkanicznym pyle. Każda winorośl otoczona jest półokrągłym kamiennym murkiem, który chroni ją przed ciągłymi wiatrami i pozwala na lepsze wykorzystanie opadów atmosferycznych i rosy. W nocy warstwa wulkanicznego pyłu oddaje roślinom wilgoć, a w dzień chroni ziemię przed wyschnięciem.

W regionie La Gería zobaczyłam jeden z najbardziej niezwykłych krajobrazów na wyspie. Zielone winorośle pięknie kontrastują z otaczającymi je białymi murkami i czarnym pyłem wulkanicznym.

Bodega La Geria na wyspie Lanzarote

Bodega La Geria na Lanzarote

Przy drodze prowadzącej przez La Geríę znajduje się kilka bodeg (winiarni) oferujących swoje produkty. Ze względu na trudne warunki uprawy winorośli ceny wina nie należą do najniższych, ale mimo to warto wstąpić do którejś z nich i skusić się na butelkę trunku z Lanzarote. „Wino z popiołów” ma niepowtarzalny, delikatny smak. P

rzekonałam się o tym kosztując kilku gatunków w El Grifo – najbardziej znanej winiarni w regionie, przy której znajduje się sklep z winami i muzeum wina (Museo del Vino). Założona w 1775 roku bodega El Grifo jest najstarszą na Wyspach Kanaryjskich i jedną z 10 najstarszych w całej Hiszpanii. Wstąpiliśmy również do bodegi La Geria, w której zaopatrzyłam się w kilka butelek wina. Ładnie zapakowane w drewniane skrzyneczki były gustownym prezentem dla znajomych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *