Lanzarote. Jameos del Agua – bajkowy zakątek czy kicz?

Jameos del Agua na wyspie Lanzarote budzi mieszane uczucia. Dla jednych to przepiękne miejsce, niczym z bajki. Dla innych twór na granicy kiczu. Nie potrafię opowiedzieć się zdecydowanie za żadnym z tych poglądów.

Jameos del Agua to pierwsza z wielu architektonicznych atrakcji na Lanzarote zaprojektowanych przez Césara Manrique. Za pomocą światła, wody, roślin i … muzyki Manrique wyczarował w lawowych jaskiniach niezwykłe miejsce, szczególnie chętnie odwiedzane przez turystów.

Centrum kultury i sztuki w Jameos del Agua to dzisiaj jedna z głównych atrakcji turystycznych na wyspie. Położone jest na północnym wschodzie wyspy, na początku tunelu de Atlantida, powstałego wskutek erupcji wulkanu de la Corona. Znajdują się w nim m.in.: sala koncertowa, błękitne jezioro, ogród, muzeum oraz miejsce, w którym żyje niezwykle rzadki gatunek krabów.

błękitne jezioro w Jameos del Agua na wyspie Lanzarote

jezioro w Jameos del Agua na wyspie Lanzarote

Przypominające błękitną lagunę jezioro z rosnącymi obok niego palmami jest dla mnie zbyt „słodkie”, zbyt bajkowe i nieco kiczowate. Chociaż jednocześnie … na swój sposób ładne, stanowiące ciekawy kontrast dla otaczającego mnie ze wszystkich stron surowego, wulkanicznego krajobrazu wyspy.

Za to naprawdę podoba mi się egzotyczny ogród otaczający ową „lagunę”. Bujna roślinność została ładnie wkomponowana w wulkaniczne skały. Z ogrodu kamienne schody prowadzą do Casa de Los Volcanes (muzeum wulkanicznego) i na położone powyżej tarasy widokowe.

egzotyczny ogród otaczający błękitne jezioro w Jameos del Agua na Lanzarote

piękny ogród w Jameos del Agua

Jednak największe wrażenie robi na mnie urządzone w jeden z grot „Auditorio de los Jameos” – sala koncertowa ze wspaniałą akustyką i widownią dla 600 osób. Piękne, bardzo nastrojowe miejsce, w którym odbywają się koncerty i przedstawienia.

Jameos del Agua kryje w sobie również pewną przyrodniczą ciekawostkę – podziemne, słone jezioro w wulkanicznej jaskini. Jezioro to jest niezwykłe z dwóch względów. Po pierwsze lustro wody wznosi się i opada wraz z pływami, chociaż jezioro nie ma żadnego bezpośredniego połączenia z morzem. Po drugie żyją w nim bardzo rzadkie, ślepe kraby albinosy, które poza tym jeziorem spotyka się tylko w morzu na głębokości 2000 metrów. Ze względu na swą niezwykłość kraby te stały się symbolem Jamoes del Agua.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *