Marzenia nie wystarczą. Instrukcja obsługi postanowień noworocznych.

Na początku stycznia układasz sobie w głowie listę życzeń na cały rok i czekasz, żeby się spełniły. Najlepiej same, bez Twojego wysiłku. Niestety, to tak nie działa. Takie postanowienia to fikcja. Jeżeli nie zamienisz ich na cele, nie ułożysz dokładnego planu ich realizacji to w tym roku w Twoim życiu znowu nic się nie zmieni

Skoro już uległeś szałowi noworocznych postanowień, to postaraj się z nich wywiązać. Do już podjętych dorzuć więc jeszcze jedno: „w tym roku dotrzymam noworocznych postanowień, osiągnę to, co sobie postanowiłem”. Czas zabrać się do pracy. Zrób to z głową!

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych i nie stracić zapału już po kilku dniach?

1. Oddziel postanowienia od pobożnych życzeń

Na stronie www.postanowienianoworoczne.pl można zobaczyć prawdziwy koncert życzeń: „zrzucę trochę zbędnych kilogramów”, „zacznę się uczyć”, „nauczę się języka obcego”, „spełnię swoje marzenia”, „schudnę”, „będę lepszym człowiekiem”… Same ogólniki, żadnych konkretów. Większość osób nie ma pojęcia, w jaki sposób ustalać i realizować cele, jak sprawić, by marzenia się urzeczywistniły.

Postanowienia muszą być konkretne: czyli „schudnę 10 kg” zamiast „zrzucę trochę zbędnych kilogramów”, „codziennie poświęcę 3 h na naukę” zamiast „zacznę się uczyć” czy „zapiszę się na kurs j. hiszpańskiego i będę regularnie uczęszczać na zajęcia” zamiast „nauczę się języka obcego”.
Aby dotrzymać postanowienia należy zamienić je na cel, który chce się osiągnąć. Trzeba pozbawić noworoczne postanowienie życzeniowego charakteru i nadać mu realny charakter.

2. Zastanów się, co chcesz osiągnąć i ustal priorytety.

Zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, co chcesz OSIĄGNĄĆ w tym roku. Poświęć na te przemyślenia tyle czasu, ile potrzebujesz. To bardzo ważny moment, bo może pojawić się kilka konkurencyjnych celów, a dobrze by było, gdybyś wybrał spośród nich tylko 2-3 najważniejsze.

Dlaczego „tylko” tyle? Bo Twoja doba ma tylko 24 h, a tydzień tylko 7 dni. Poza realizacją celów będziesz prawdopodobnie pracował lub uczył się. Oznacza to, że czas, jaki masz do dyspozycji, jest ograniczony. Nie możesz zajmować się wszystkim równocześnie, bo na niczym odpowiednio się nie skupisz.  A lepiej chyba osiągnąć 2-3 najważniejsze cele niż rozpocząć realizację 10 i nie dobrnąć do mety z żadnym z nich, prawda?

Ustalenie priorytetów jest bardzo ważne, bo powinieneś być gotowy na to, by podporządkować głównemu celowi wszystkie inne plany, wszystkie inne działania. Cel, który chcesz osiągnąć, powinien stać się twoim mottem na ten rok. Wszystko inne powinno znaleźć się na drugim miejscu.

3. Zamień postanowienia na cele

Ustaliłeś już, co chcesz osiągnąć w tym roku, wiesz, jakie są Twoje priorytety w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Czas zamienić postanowienia na cele.

Zgodnie z zasadą SMART (nauczyłam się jej jeszcze na studiach) dobry cel powinien być:

a) Szczegółowy/Skonkretyzowany
Im bardziej konkretny cel, tym większa szansa jego realizacji. Powinieneś dokładnie wiedzieć, CO chcesz osiągnąć, PO CO chcesz to osiągnąć i W JAKI SPOSÓB to osiągniesz.

b) Mierzalny
Musisz mieć możliwość sprawdzenia stopnia realizacji celu. Trudno osiągnąć coś, czego nie da się zmierzyć. Jeżeli postanowisz „chcę schudnąć” to jak zweryfikujesz, czy osiągnąłeś cel, skoro nie określiłeś dokładnie o ile kg chcesz schudnąć ani w jakim przedziale czasu? Ale gdy postanowisz „chcę schudnąć 10 kg w ciągu najbliższych 5 miesięcy” będziesz w stanie to zmierzyć i sprawdzić, czy cel został osiągnięty.

c) Atrakcyjny/Ambitny
Cel musi być dla Ciebie atrakcyjny, abyś chciał do niego dążyć. Powinien być też wyzwaniem, któremu będziesz chciał sprostać. Powinien być również ambitny, aby jego osiągnięcie wymagało od Ciebie wysiłku i przyczyniało się do Twojego rozwoju. Wtedy jego osiągnięcie da Ci satysfakcję.

d) Realny
Cel ma być atrakcyjny i ambitny, ale równocześnie realny, możliwy do osiągnięcia. Nie możesz przesadzić z jego wielkością. Jeżeli wyznaczysz cel zbyt ambitny, lub wręcz niemożliwy do osiągnięcia, zniechęcisz się już na starcie i w ogóle nie zaczniesz go realizować.
Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z marzeń. Jeżeli masz wielki cel, podziel go na kilka mniejszych, łatwiejszych do osiągnięcia. Zmierzaj do celu małymi krokami, ale zmierzaj!

e) Terminowy
Cel powinien mieć określony termin realizacji. To mobilizuje do działania.
Określ ostateczną datę lub przedział czasu, w którym chcesz osiągnąć swój cel. Jeżeli realizujesz jakiś duży cel, podziel go na etapy i wyznacz termin realizacji dla każdego z etapów.

I jeszcze jedna niezwykle ważna zasada – cel MUSI BYĆ WAŻNY DLA CIEBIE. Ale o tym za chwilę.

4. Sformułuj cele pozytywnie
Ustal, co chcesz osiągnąć lub do czego chcesz dążyć, a nie czego chcesz unikać lub czego nie chcesz. Np. zamiast postanawiać „nie chcę się spóźniać” postanów sobie „chcę być punktualny, chcę przychodzić na spotkania 5 minut przed umówionym czasem”

5. Sprawdź, czy wyznaczone cele są WAŻNE DLA CIEBIE oraz czy są to naprawdę TWOJE CELE.

Poza umiejętnością prawidłowego formułowania celu i jego sumiennego realizowania krok po kroku kluczowe dla powodzenia całej sprawy jest Twoje przekonanie, że ten cel po prostu chcesz osiągnąć. Może wydawać Ci się to śmieszne, bo skoro wyznaczyłeś sobie cel, to znaczy, że chcesz go osiągnąć. No nie do końca. To nie takie proste.

Czasem może się okazać, że cel, który sobie wyznaczyliśmy, a którego potem nie możemy zrealizować, nie jest tak naprawdę naszym celem. Postawiliśmy go sobie pod wpływem nacisku otoczenia (znajomych, rodziców, partnera, szefa) lub panującej mody. Naszym działaniem kieruje wtedy nie nasza własna pasja, lecz zdanie innych.

Zastanów się, czy cele, które sobie wyznaczyłeś, są naprawdę Twoje. Najłatwiej to zrobić odpowiadając sobie na pytanie „kto będzie niezadowolony lub rozczarowany, jeśli tego nie zrobię?”

6. Ustal szczegółowy plan realizacji każdego celu
Dla każdego celu, który wyznaczyłeś sobie na ten rok, powinieneś ułożyć dokładny harmonogram działań. Zaplanuj dokładnie, krok po kroku, w jaki sposób będziesz realizował swój cel.

Ustal ile razy w tygodniu, w jakie dni, o której godzinie, przez jak długo i w jaki sposób będziesz coś robił (np. uczył się języka obcego), uwzględniając przy tym swoje inne zajęcia np. pracę lub studia. Potrzebujesz na realizację celu dodatkowych środków finansowych? Ustal w jakiej wysokości i skąd je weźmiesz: zaoszczędzisz, znajdziesz dodatkową prace, pożyczysz od rodziców? I tak dalej.

Nawet wielkie marzenia da się spełnić, jeżeli podzieli się je na małe części.

7. Otaczaj się ludźmi, którzy będą Cię wspierać i dopingować
Nikt nie obiecuje, że będzie łatwo. Jest pewne, że w drodze do celu zdarzą Ci się upadki i chwile zniechęcenia. Będziesz chciał wrócić do starych nawyków lub zaniechać dalszego wysiłku.
Dlatego dobrze mieć obok siebie kogoś, kto w Ciebie wierzy i dopinguje do działania.

W trudnych chwilach pamiętaj o tym, że te małe kroki, które teraz wykonujesz, zaowocują w przyszłości dużymi zmianami w Twoim życiu. Pomyśl, jak bardzo zmieni się na lepsze Twoje życie, gdy wytrwasz i osiągniesz cel. Wyobraź sobie, jak bardzo będziesz z siebie dumny.

8. Dbaj o motywację i nagradzaj się za małe sukcesy
Nagradzaj się za osiągnięcie każdego celu lub nawet za osiągniecie poszczególnych etapów, jeżeli cel jest wielki:-) To motywuje i dodaje energii do dalszego działania.
Pamiętaj, że z każdym, nawet małym sukcesem, jesteś bliżej celu. Wolny postęp nie oznacza braku postępu

9. Zapisz cele, które sobie wyznaczyłeś
Po co? Aby o nich nie zapomnieć. I abyś nie mógł udawać sam przed sobą, że ich nie było, gdy ogarnie Cię lenistwo.. Zapisanie celów motywuje do ich osiągnięcia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *