Piknik Śliwkowy w bacówce Biały Jeleń.

To była prawdziwa uczta dla wszystkich śliwkożerców. Ciasta, podpłomyki, rolady, mięsa, chleby i smalec – wszystko ze śliwkami. Stoły uginały się pod śliwkowymi specjałami, a w ogromnym kotle nad paleniskiem smażyły się śliwkowe powidła, które potem wszyscy degustowali z wiejskim chlebem.

To wszystko działo się wczorajszego popołudnia w Bacówce Biały Jeleń w Iwkowej (woj. małopolskie) podczas imprezy folklorystycznej „Od ziarenka do wiejskiego rarytasu”, zorganizowanej w ramach akcji „Spotkajmy się na Śliwkowym Szlaku”.

dojrzewające śliwki węgierki

O co chodzi z tym śliwkowym szlakiem? Otóż 7 gmin: Łososina Dolna, Lipnica Murowana, Laskowa, Iwkowa, Gródek nad Dunajcem, Gnojnik i Czchów to „owocowe zagłębie” Małopolski.
W regionie znajduje się wiele sadów, a tradycja uprawy i przetwórstwa owoców jest tutaj głęboko zakorzeniona i kultywowana od wielu pokoleń. W restauracjach i gospodarstwach agroturystycznych na terenie „śliwkowych gmin” można kupić i zjeść certyfikowane produkty śliwkowe.

Najbardziej znanym produktem tradycyjnym z tego regionu jest suska sechlońska, czyli podsuszana i podwędzana śliwka węgierka, która w 2006 roku została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych a cztery lata później została zarejestrowana w Unii Europejskiej jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Wczoraj po południu miłośnicy śliwkowych specjałów zgromadzili się w Bacówce Biały Jeleń na specjalnym „Pikniku Śliwkowym”. Głównymi punktami programu był „śliwkowy konkurs kulinarny”, wspólne smażenie powideł w miedzianym kotle połączone z ich degustacją oraz pokaz wypieku podpłomyków.

miedziany kocioł z powidłami śliwkowymi na pikniku śliwkowym w Bacówce Biały Jeleń

Piknik Śliwkowy w Bacówce Biały Jeleń – wspólne smażenie powidła śliwkowego

W śliwkowym konkursie kulinarnym „wystartowały” m.in. ciasta i ciasteczka ze śliwkami, podpłomyki ze śliwkami, rolada szpinakowa z suszoną śliwką, iwkowska pizza ze śliwką, drożdżowe paszteciki z mięsem i śliwką, kopytka z sosem śliwkowym, knedle ze śliwkami, mielone ze śliwkami, smalec ze śliwkową nutą…wymieniać można jeszcze długo, bo wyobraźnia gospodyń zdawała się nie mieć granic. Przybyli goście mogli oczywiście skosztować wszystkich śliwkowych specjałów biorących udział w konkursie.

ciasta ze śliwkami na Pikniku Śliwkowym w Bacówce Biały Jeleń

ciasta ze śliwkami na Pikniku Śliwkowym w Bacówce Biały Jeleń w Iwkowej

Muszę przyznać, że Piknik Śliwkowy odbył się w fantastycznym miejscu. Położona na stoku Góry Kozłowej Bacówka Biały Jeleń to miejsce idealne na tego typu imprezy. Na rozległym, otoczonym przez lasy terenie znajdują się nie tylko stylowe budynki, mieszczące część hotelową, centrum SPA i restaurację, ale również stadnina koni huculskich, plac zabaw dla dzieci, góralskie szałasy z paleniskami, karpacka zagroda oraz mini zoo.

Bacówka Biały Jeleń w Iwkowej

Piknik Śliwkowy – Bacówka Biały Jeleń

Bacówka Biały Jeleń w Iwkowej

teren Bacówki Biały Jeleń w Iwkowej

Bacówka Biały Jeleń w Iwkowej

Bacówka Biały Jeleń w Iwkowej

Piknik Śliwkowy w Bacówce Biały Jeleń

Piknik Śliwkowy w Bacówce Biały Jeleń

Będąc pod wrażeniem różnorodności dań ze śliwek, których wczoraj kosztowałam, postanowiłam ulec temu śliwkowemu szaleństwu i zrobić zapiekankę z kaszy jaglanej i śliwek. Myślę, że będzie pyszna:-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *