Rowerem z Passau do Wiednia. Dzień piąty: Mautern – Tulln, 58 km.

Król Ryszard Lwie Serce i Nibelungowie. Ciąg dalszy podróży przez piękną dolinę Wachau. Dürnstein – najładniejsze winiarskie miasteczko w Wachau. Żaglowiec REGENTAG Hundertwassera w Tulln.

 

Zadziwiające, jak dobre śniadanie może pozytywnie nastroić człowieka na cały dzień. Ku naszemu zaskoczeniu w starym hotelu w Mautern dostajemy wyśmienite śniadanie, po którym nasze nastawienie do świata i całej podróży wraca na właściwe tory. Postanawiamy nie rozpamiętywać pasma wczorajszych niepowodzeń i dalej cieszyć się naszą rowerową wyprawą wzdłuż Dunaju. Już nie śpieszy nam się do Wiednia.

Rozciągająca się pomiędzy miastami Melk i Krems an der Donau dolina Wachau to jeden z najpiękniejszych zakątków Austrii, jakie dotąd widzieliśmy, dlatego nie chcemy stąd jeszcze wyjeżdżać.  W 2000 roku, ze względu na swoje niepowtarzalne walory krajobrazowe, kulturowe i architektoniczne została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Donauradweg - winnice w Wachau

Winnice w dolinie Wachau w Austrii

Donauradweg - winnice w Wachau

Winnice w regionie Wachau

Z Mautern jedziemy do średniowiecznego Dürnstein zwanego „perłą Wachau”. Przejeżdżamy mostem na północny brzeg Dunaju i malowniczą drogą, prowadzącą oczywiście wśród winnic, docieramy do położonego na wzniesieniu miasteczka.

Donauradweg - winnice w Wachau

przyjemna ścieżka rowerowa prowadzi przez malownicze winnice w Wachau

Gdy tylko przekraczam bramę Dürnstein od razu wiem, że mogłabym tu zamieszkać. Jestem zauroczona jego położeniem, jego wąskimi, opadającymi w stronę Dunaju uliczkami, kolorowymi kamienicami, tętniącymi życiem knajpkami i winiarniami.

Winiarskie miasteczko Dürnstein w dolinie Wachau

Winiarskie miasteczko Dürnstein w dolinie Wachau

Donauradweg, Dürnstein w dolinie Wachau

Dürnstein w dolinie Wachau

Sklepikami, w których można kupić tradycyjne produkty.

Donauradweg, Dürnstein w dolinie Wachau

Miasteczko Dürnstein – „perła Wachau”

Romantycznymi zaułkami

Dürnstein w dolinie Wachau

Dürnstein w dolinie Wachau

Donauradweg, Dürnstein w dolinie Wachau

Dürnstein

i radosną, niemal południową atmosferą tego winiarskiego miasteczka.

Donauradweg, Dürnstein w dolinie Wachau

Dürnstein

Donauradweg, Dürnstein w dolinie Wachau

Malownicze miasteczko Dürnstein nad Dunajem

Wysoko nad miastem wznoszą się ruiny zamku Dürnstein, zbudowanego w pierwszej połowie XII wieku przez ród Kuenringów. W latach 1192-1193 w zamku więziony był angielski król Ryszard Lwie Serce, pojmany z rozkazu księcia Leopolda V podczas powrotu z III wyprawy krzyżowej.

Wachau, Ruiny zamku w Dürnstein

Ruiny zamku w Dürnstein

Dzisiaj z zamku pozostały tylko ruiny, można za to zamieszkać w romantycznym czterogwiazdkowym hotelu Löwenherz.

Hotel Löwenherz w Dürnstein w dolinie Wachau

Hotel Löwenherz w Dürnstein w dolinie Wachau

Najbardziej znaną budowlą w Dürnstein jest piękny barokowy klasztor Augustianów. Jego charakterystyczna niebiesko-biała wieża jest symbolem Wachau.

Klasztor Augustianów w Dürnstein w dolinie Wachau_4

Błękitna wieża kościoła Augustianów w Dürnstein to symbol doliny Wachau

Klasztor Augustianów w Dürnstein w dolinie Wachau

Klasztor Augustianów w Dürnstein

Z żalem opuszczamy Dürnstein i ruszamy do Tulln, naszego ostatniego przystanku przed Wiedniem. Po drodze przejeżdżamy jeszcze przez Krems an der Donau, jedno z najstarszych miast Austrii, słynące z pięknej i dobrze zachowanej starówki i bogatego życia kulturalnego, koncentrującego się przede wszystkim w Kunstmeile Krems.

Donauradweg, Krems an der Donau

Krems

Muzeum Karykatury w Krems

Muzeum Karykatury w Krems

Późnym popołudniem dojeżdżamy do Tulln i meldujemy się w pensjonacie „Zum Springbrunnen” w centrum miasta, gdzie czeka na nas ładny i przestronny pokój z widokiem na fontannę.

Fontanna w Tulln

Fontanna w Tulln

Wieczorem spacerujemy po Tulln, jemy kolację w restauracji nad brzegiem Dunaju i w blasku zachodzącego słońca słuchamy występu zespołu grającego na usytuowanej nad wodami Dunaju scenie. Miła odmiana po wczorajszym nerwowym wieczorze.

Donauradweg - Tulln, scena na Dunaju

Tulln, scena na Dunaju

Donauradweg, Tulln

główny plac w Tulln wieczorem

Nieopodal ratusza i kościoła minorytów stoi zakotwiczony żaglowiec „Regentag” znanego austriackiego artysty Hundertwassera.
Friedensreich Hundertwasser spędził na nim 10 lat, podróżując po świecie i zawijając do portów m.in. na Sycylii, Korsyce, Elbie, Malcie, Cyprze, w Dalmacji, Izraelu i Nowej Zelandii. Regentag (pol. deszczowy dzień) był jego domem i pracownią malarską.
W 2004 roku Regentag został przetransportowany do Europy i zakotwiczony w Tulln w związku z mającą tu miejsce wystawą „Hundertwasser. Kunst-Mensch-Natur”.

żaglowiec REGENTAG Hundertwassera w Tulln

żaglowiec REGENTAG Hundertwassera w Tulln

Na brzegu Dunaju znajduje się również ciekawy Pomnik Nibelungów (zwany też Fontanną Nibelungów), przedstawiający scenę spotkania Kriemhildy z królem Hunów Etzelem, które w germańskiej „Pieśni o Nibelungach” miało miejsce właśnie w Tulln.

Pomnik Nibelungów w Tulln

Pomnik Nibelungów w Tulln

Pomnik Nibelungów w Tulln

Pomnik Nibelungów w Tulln

Z żalem myślę o tym, że nasza rowerowa podróż wzdłuż Dunaju powoli dobiega końca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *