Scoring4Wajda. Festiwal Muzyki Filmowej.

To była prawdziwa muzyczna uczta – najpiękniejsza muzyka z najlepszych filmów i spektakli teatralnych Andrzeja Wajdy w mistrzowskim wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą charyzmatycznego Alexandra Liebreicha.

Muzyka wpływa na uszlachetnianie obyczajów – twierdził Arystoteles.

Muzyka łagodzi obyczaje – wtórował mu ponad dwa tysiące lat później Jerzy Waldorff.

Muzyka wzbogaca nasze życie, uwrażliwia nasze serca, uskrzydla i przenosi nas w świat marzeń – pomyślałam w trakcie wczorajszego koncertu Scoring4Wajda, słuchając przepięknej muzyki stworzonej do filmów mistrza polskiego kina Andrzeja Wajdy.

To był niezwykły wieczór. Nie przypuszczałam, że ten koncert zrobi na mnie aż tak duże wrażenie. Nie spodziewałam się, że znana mi już z filmów Wajdy muzyka zagrana na żywo wzbudzi aż takie emocje. Może tajemnica tkwiła w mistrzowskim wykonaniu utworów przez orkiestrę? Nie tylko ja byłam oczarowana – po koncercie zachwycona publiczność nagrodziła orkiestrę i Alexandra Liebreicha długą owacją na stojąco. Koncert prowadzili Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek.

Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek prowadzą koncert Scoring4Wajda

koncert Scoring4Wajda w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie

Koncert nie mógł się zacząć inaczej jak od dostojnego Poloneza Wojciecha Kilara z Pana Tadeusza. A że mam piękne wspomnienia związane z tym właśnie polonezem, ocierałam ukradkiem łzy wzruszenia. Później zabrzmiały także inne kompozycje Kilara z filmów Ziemia Obiecana, Smuga Cienia i Zemsta, utwory Andrzeja Korzyńskiego z Człowieka z marmuru, Człowieka z żelaza i Polowania na muchy oraz Pawła Mykietyna z filmów Tatarak i Wałęsa. Człowiek z nadziei. Gdy orkiestra wykonała przejmujący fragment ścieżki muzycznej z filmu Katyń siedzący nieopodal mnie Krzysztof Penderecki wyraził swoje uznanie dla orkiestry owacją na stojąco. Słowem – było cudnie.

W trakcie koncertu wręczono również pierwszą w historii Nagrodę im. Wojciecha Kilara. Otrzymał ją Elliot Goldenthal, jeden z najbardziej wszechstronnych kompozytorów muzyki współczesnej, laureat Oscara i Złotego Globu za muzykę do filmu Frida, twórca ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak Wywiad z wampirem, Michael Collins, Batman Forever czy Batman i Robin.

Wczorajszy koncert Scoring4Wajda odbył się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w ramach 8. Festiwalu Muzyki Filmowej i jak zapowiadają organizatorzy FMF był pierwszym z nowego cyklu koncertów Scoring4 Directors poświęconych muzyce tworzonej do filmów najwybitniejszych polskich reżyserów. Z niecierpliwością czekam na kolejne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *